Nie dodawaj do pomidorowej. Mogą doprowadzić do raka, kamicy nerkowej
Polacy są narodem, który szczególnie ceni sobie zupy. Wśród nich pomidorowa jest jedną z najczęściej spotykanych na naszych stołach. Niestety, jak się okazuje, ta popularna potrawa może zawierać substancje, które są powszechnie uznawane za rakotwórcze.
1. Ryzyko rozwoju nowotworu
Ryzyko wystąpienia raka nie jest związane tylko z paleniem papierosów, nadużywaniem alkoholu czy genetycznymi predyspozycjami. Nasza dieta również może przyczyniać się do rozwoju nowotworów, a wszystko za sprawą szkodliwych substancji, które znajdują się w spożywanych przez nas produktach.
Produkty kancerogenne są obecne w diecie praktycznie każdego człowieka – dotyczy to tłustych, smażonych i przetworzonych potraw. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na to, co jemy, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia nowotworów.
Nawet w tak popularnej potrawie jak zupa pomidorowa mogą znajdować się substancje, które sprzyjają rozwojowi raka i wielu innych poważnych chorób. Szczególnie dotyczy to pomidorów w puszce, których, jak ostrzegają dietetycy i lekarze, lepiej unikać.
Przygotowywanie zupy pomidorowej na bazie pomidorów w puszce może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Wynika to z faktu, że do produkcji opakowań wykorzystywany jest bisfenol A.
2. Szkodliwe dodatki w pomidorowej
Wielokrotnie potwierdzone badaniami naukowymi jest to, że ten związek chemiczny przyczynia się do rozwoju wielu nowotworów. W puszkach aluminiowych oprócz bisfenolu A znajdziemy także glin, który w nadmiarze jest toksyczny dla organizmu.
Do zup często dodajemy również spore ilości tzw. białej śmierci, czyli soli. Zbyt duża ilość tej przyprawy wiąże się z chorobami układu sercowo-naczyniowego, kamicą nerkową oraz podwyższonym ryzykiem raka żołądka. Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega, by nie przekraczać dziennej dawki, która wynosi pięć gramów.
Dlatego, następnym razem, kiedy będziemy przygotowywać zupę pomidorową, warto sięgnąć po świeże składniki, które pochodzą ze sprawdzonego źródła. W ten sposób unikniemy wielu potencjalnych szkód dla naszego zdrowia. Pamiętajmy również, aby nie przesadzać z solą.
3. Toksyczny związek chemiczny
Bisfenol A (BPA) to organiczny związek chemiczny, który jest szeroko stosowany w produkcji tworzyw sztucznych, powłok wewnętrznątrz puszek do napojów i konserw oraz w innych materiałach, które mają kontakt z żywnością, aby zapobiegać korozji metalu i przedłużać trwałość produktów.
Badania wykazały, że ekspozycja na BPA może mieć potencjalne skutki dla zdrowia, w tym wpływ na rozwój płodu, zachowanie, a także może zwiększać ryzyko różnych chorób, takich jak cukrzyca typu 2, otyłość oraz niektóre typy nowotworów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.