Trwa ładowanie...

Nie mógł mówić, jeść. Znany aktor bardzo cierpiał pod koniec życia

 Maciej Rugała
15.02.2023 15:45
David Niven był znakomitym aktorem
David Niven był znakomitym aktorem (Getty Images)

Był wybitnym aktorem, konferansjerem i duszą towarzystwa. Otrzymał Oscara i poprowadził jedną z gali ich wręczenia. Jego karierę zakończyła jednak słabo wówczas znana choroba, która powoli odbierała mu władzę nad ciałem. O ciężkiej przypadłości i rodzinnych zmaganiach opowiedział ostatnio syn aktora.

spis treści

1. Choroba zrobiła z niego wrak człowieka

Nazwisko Davida Nivena odcisnęło się złotymi zgłoskami w historii kina. Niestety, pod koniec życia jego stan był bardzo ciężki, a to wszystko za sprawą choroby neurologicznej. Brytyjska ikona kina i zdobywca Oscara odszedł w 1983 roku. Jego syn, David Niven Junior, wspomina ostatnie miesiące życia ojca, podczas których zmagał się on z pogarszającym stanem zdrowia.

- To łamało mi serce, oglądanie go takiego słabego i wychudzonego. Ostatnie miesiące życia były koszmarem zarówno dla mnie, jak i dla niego - relacjonuje syn gwiazdora.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Cierpi na stwardnienie rozsiane. Jej leki to koszt 8 tysięcy miesięcznie"

Podczas wywiadu David Junior z bólem opisywał codzienne czynności, które sprawiały jego ojcu niewypowiedzianą trudność. Wszystko to za sprawą choroby neuronu ruchowego (MND).

- Choroba poraziła mięśnie jego przełyku, przez co mógł żywić się tylko papkowatym pokarmem. Wkładał go do ust, a potem masował gardło, aby porcja mogła przemieścić się do żołądka. Spośród 20 słów, które wypowiadał, dało się zrozumieć tylko jedno. Niesamowicie go to frustrowało, ponieważ jego mózg był zupełnie sprawny i był wybitnym gawędziarzem - wspomina mężczyzna.

- Może to dlatego, że opowiedziałeś już dość historii przez te wszystkie lata i nadeszła kolej kogoś innego, aby przejął rolę duszy towarzystwa - pocieszałem go.

2. Czym są choroby neuronu ruchowego (MND)?

Choroby neurologiczne nie oszczędzają nikogo - nie milkną jeszcze echa rezygnacji z kariery filmowej Bruce'a Willisa, który walczy z afazją. Również inna ikona kina, Michael J. Fox, zmaga się z poważnymi problemami neurologicznymi - chorobą Parkinsona.

Choroby neuronu ruchowego, w skrócie MND, są grupą bardzo zróżnicowanych dolegliwości, które stopniowo odbierają chorym sprawność fizyczną. Chociaż mózg może pozostawać w wyśmienitej kondycji, ofiary MND zostają powoli zamykane w bezwładnym ciele.

MND prowadzi do:

  • **sztywnienia mięśni,
  • **postępujących niedowładów,
  • problemów z mową i jedzeniem, a później - nawet **z oddychaniem.

Powodem są degenerujące neurony, które zawiadują mięśniami. Z czasem przestają one przekazywać sygnał, a problemy z przełykaniem i brak stymulacji mięśni pracą sprawia, że chory niknie w oczach. Nie ma obecnie metody, która skutecznie leczy MND - można jedynie spowolnić postępujące nasilanie się objawów.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze