Trwa ładowanie...

Niedoczynność tarczycy w ciąży – czynniki ryzyka, objawy, wpływ na matkę i dziecko

Avatar placeholder
30.03.2021 19:31
Niedoczynność tarczycy w ciąży – czynniki ryzyka, objawy, wpływ na matkę i dziecko
Niedoczynność tarczycy w ciąży – czynniki ryzyka, objawy, wpływ na matkę i dziecko

Niedoczynność to stan w którym kiedy dochodzi do całkowitego lub częściowego zniesienia produkcji hormonów gruczołu tarczowego: trójjodotyroniny (T3), tyroksyny (T4). Jeśli niedoczynność tarczycy rozpoznana jest przed zajściem w ciąże to pozwala na uniknięcie wielu komplikacji w czasie ciąży jak i w czasie porodu, natomiast jeśli doszło do sytuacji, że zaszłyśmy w ciąże nie wiedząc o swojej chorobie to może doprowadzić to do wielu powikłań, które wpłyną zarówno na matkę jak i na dziecko.

spis treści

1. Czynniki ryzyka związane z niedoczynnością tarczycy

Kobiety planujące ciążę lub będącej w ciąży obecnie nie muszą przeprowadzać rutynowych badań TSH. Ginekolog, który prowadzi ciążę kobiety powinien zwracać szczególną uwagę na kobiety, które mają powiększone wole tarczycy, wcześniej leczyły się z zaburzeń pracy tarczycy, są obciążone genetycznie, chorują na choroby autoimmunologiczne. Szczególną uwagę powinien także zwrócić na kobiety, które przebyły już poród przedwczesny lub poronienie.

Nieleczona niedoczynność tarczycy w ciąży może doprowadzić do wielu powikłań
Nieleczona niedoczynność tarczycy w ciąży może doprowadzić do wielu powikłań

2. Objawy niedoczynności tarczycy

Zobacz film: "Jak objawia się nadczynność i niedoczynność tarczycy?"

Przebieg niedoczynności tarczycy w ciąży może być trudny do zdiagnozowania. U kobiet w ciąży niedoczynność może przebiegać całkowicie bezobjawowo. Jeśli już jakieś objawy wystąpią to najczęściej pacjentki skarżą się na nadmierny przyrost masy ciała w stosunku do wieku ciąży, suchość skóry, uczucie zimna, zaparcia, osłabienie. Niektóre z objawów np. zmęczenie lub przyrost masy ciała jest ciężkie do zinterpretowania podczas ciąży. Niedoczynność tarczycy w ciąży może się objawiać także: zaburzeniami pamięci, obrzękiem twarzy oraz dłoni, osłabieniem mięśni, zwolnioną akcją serca. Kiedy dojdzie już do rozpoznania niedoczynności tarczycy w ciąży, konieczna jest wizyta oraz leczenie u lekarza endokrynologa.

Nadczynność tarczycy (prezentacja edukacyjna)
Nadczynność tarczycy (prezentacja edukacyjna) [15 zdjęć]

Czym jest nadczynność tarczycy? Nadczynność tarczycy to stan, w którym w organizmie wytwarzana jest

zobacz galerię

3. Wpływ niedoczynności tarczycy na matkę i dziecko

Niedoczynność tarczycy jest bardzo często powodem niepłodności u wielu kobiet a w czasie ciąży może dojść do poronienia, odklejenia się łożyska, niedokrwistości, nadciśnienia ciążowego i krwawienia poporodowego. Dla rozwoju dziecka najbardziej niebezpieczne jest pierwsze 12 tygodni, ponieważ płód nie produkuje jeszcze swoich hormonów i potrzebuje ich od matki. Kobietom z niedoczynnością tarczycy w ciąży podaje się lewotyroksynę w tabletkach, która „zastępuje” fizjologicznie wytwarzane hormony. Obecność hormonów jest niezwykle ważna w I trymestrze ciąży, ponieważ wtedy dochodzi do organogenezy czyli do kształtowania się najważniejszych narządów w tym ośrodkowego układu nerwowego. Jeśli jesteśmy w ciąży i niedoczynność tarczycy nie jest leczona, nasze dziecko może urodzić się z małą masą urodzeniową, zaburzeniami oddechowymi, zwiększonym ryzykiem obumarcia płodu lub zgonu noworodka u niektórych dzieci stwierdza się także zaburzenia neuropsychologiczne, obniżenie ilorazu inteligencji i trudności z nauką.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Niedoczynność tarczycy u dzieci
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze