Niedoczynność tarczycy w ciąży – czynniki ryzyka, objawy, wpływ na matkę i dziecko
Niedoczynność to stan w którym kiedy dochodzi do całkowitego lub częściowego zniesienia produkcji hormonów gruczołu tarczowego: trójjodotyroniny (T3), tyroksyny (T4). Jeśli niedoczynność tarczycy rozpoznana jest przed zajściem w ciąże to pozwala na uniknięcie wielu komplikacji w czasie ciąży jak i w czasie porodu, natomiast jeśli doszło do sytuacji, że zaszłyśmy w ciąże nie wiedząc o swojej chorobie to może doprowadzić to do wielu powikłań, które wpłyną zarówno na matkę jak i na dziecko.
1. Czynniki ryzyka związane z niedoczynnością tarczycy
Kobiety planujące ciążę lub będącej w ciąży obecnie nie muszą przeprowadzać rutynowych badań TSH. Ginekolog, który prowadzi ciążę kobiety powinien zwracać szczególną uwagę na kobiety, które mają powiększone wole tarczycy, wcześniej leczyły się z zaburzeń pracy tarczycy, są obciążone genetycznie, chorują na choroby autoimmunologiczne. Szczególną uwagę powinien także zwrócić na kobiety, które przebyły już poród przedwczesny lub poronienie.
2. Objawy niedoczynności tarczycy
Przebieg niedoczynności tarczycy w ciąży może być trudny do zdiagnozowania. U kobiet w ciąży niedoczynność może przebiegać całkowicie bezobjawowo. Jeśli już jakieś objawy wystąpią to najczęściej pacjentki skarżą się na nadmierny przyrost masy ciała w stosunku do wieku ciąży, suchość skóry, uczucie zimna, zaparcia, osłabienie. Niektóre z objawów np. zmęczenie lub przyrost masy ciała jest ciężkie do zinterpretowania podczas ciąży. Niedoczynność tarczycy w ciąży może się objawiać także: zaburzeniami pamięci, obrzękiem twarzy oraz dłoni, osłabieniem mięśni, zwolnioną akcją serca. Kiedy dojdzie już do rozpoznania niedoczynności tarczycy w ciąży, konieczna jest wizyta oraz leczenie u lekarza endokrynologa.
3. Wpływ niedoczynności tarczycy na matkę i dziecko
Niedoczynność tarczycy jest bardzo często powodem niepłodności u wielu kobiet a w czasie ciąży może dojść do poronienia, odklejenia się łożyska, niedokrwistości, nadciśnienia ciążowego i krwawienia poporodowego. Dla rozwoju dziecka najbardziej niebezpieczne jest pierwsze 12 tygodni, ponieważ płód nie produkuje jeszcze swoich hormonów i potrzebuje ich od matki. Kobietom z niedoczynnością tarczycy w ciąży podaje się lewotyroksynę w tabletkach, która „zastępuje” fizjologicznie wytwarzane hormony. Obecność hormonów jest niezwykle ważna w I trymestrze ciąży, ponieważ wtedy dochodzi do organogenezy czyli do kształtowania się najważniejszych narządów w tym ośrodkowego układu nerwowego. Jeśli jesteśmy w ciąży i niedoczynność tarczycy nie jest leczona, nasze dziecko może urodzić się z małą masą urodzeniową, zaburzeniami oddechowymi, zwiększonym ryzykiem obumarcia płodu lub zgonu noworodka u niektórych dzieci stwierdza się także zaburzenia neuropsychologiczne, obniżenie ilorazu inteligencji i trudności z nauką.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.