Trwa ładowanie...

Niepokojące odkrycie naukowców. RSV może atakować komórki nerwowe

Avatar placeholder
25.02.2024 19:33
Niezwykłe odkrycie naukowców. RSV groźne nie tylko dla płuc
Niezwykłe odkrycie naukowców. RSV groźne nie tylko dla płuc (Getty Images)

Z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Tulane (USA) wynika, że syncytialny wirus oddechowy (RSV), znany z infekowania dróg oddechowych, może również atakować komórki nerwowe. To odkrycie rzuca nowe światło na potencjalne skutki powszechnej infekcji.

spis treści

1. Objawy RSV

Dotychczas uważano, że syncytialny wirus oddechowy (RSV) wywołuje głównie łagodne objawy, takie jak kaszel, kichanie czy gorączka, a w skrajnych przypadkach prowadzi do zapalenia płuc czy oskrzelików. Od jego pierwszego wykrycia w 1956 r. zakładano, że wirus ten ogranicza się wyłącznie do infekowania dróg oddechowych.

2. RSV i komórki nerwowe

Opublikowane w "The Journal of Infectious Diseases" badanie stanowi pierwszy dowód na to, że RSV może przenikać do komórek nerwowych. To odkrycie stwarza jasny związek między wirusem a neurologicznymi objawami zgłaszanymi u dzieci.

Zobacz film: "Wirus RSV - co to jest? Dr Feleszko odpowiada"

Już wcześniej wykryto RSV w płynie mózgowo-rdzeniowym dzieci z napadami padaczkowymi, a u 40 proc. dzieci poniżej 2. roku życia zakażonych RSV stwierdzono ostrą encefalopatię.

3. Metodyka badania

Naukowcy badali syncytialny wirus oddechowy (RSV) na trójwymiarowych hodowlach nerwów obwodowych uzyskanych z komórek macierzystych i zarodków szczurów. Odkryli, że wirus może infekować te komórki, indukując uwalnianie chemokin, białek odpowiedzialnych za zwalczanie infekcji, i prowadząc do stanu zapalnego.

W wyniku niskiego poziomu zakażenia RSV nerwy stały się nadreaktywne, natomiast przy wyższych poziomach obserwowano degenerację nerwów i zwiększoną neurotoksyczność.

Autorzy badania wskazują, że nadreaktywność nerwów spowodowana przez RSV może być przyczyną zwiększonego ryzyka wystąpienia astmy u dzieci zakażonych wirusem. Uważają również, że wirus RSV, korzystając z nerwów obwodowych, może ominąć barierę krew-mózg, przedostając się do centralnego układu nerwowego i infekując mózg.

4. Długoterminowe skutki RSV i znaczenie szczepień

To odkrycie podkreśla potencjalne długoterminowe skutki infekcji RSV oraz znaczenie działań prewencyjnych, w tym szczepień. Dwie szczepionki przeciwko wirusowi RSV zostały zatwierdzone przez FDA w 2023 roku, co może mieć istotne znaczenie dla ochrony zdrowia, zarówno dzieci, jak i osób starszych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze