Trwa ładowanie...

Nowa metoda diagnostyczna pozwoli na wcześniejsze wykrycie chorób

Celem diagnostyki jest wykrycie chorób najszybciej jak to możliwe, co pozwala lekarzom leczyć pacjentów zanim dojdzie do nieodwracalnych zmian. Istnieje wiele chorób, które nie wywołują wyraźnych objawów we wczesnym stadium.

Najbardziej oczywistym przykładem takiego problemu jest nowotwór trzustki, który zwykle daje o sobie znać dopiero, kiedy rozprzestrzenia się na inne organy. Odpowiedzią mają być nanosensory – jest to nowa forma technologii, za pomocą której można będzie monitorować zmiany zachodzące w organizmie zanim problem się rozwinie.

Nanosensory są zbudowane z węglowych nanorurek o średnicy 1 nanometra, który jest 100 razy mniejszy niż ludzki włos. Ciężko jest sobie wyobrazić jak małe są nanosensory, jednak zalety z nowej technologii stosowanej w medycynie znacznie łatwiej dostrzec.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Naukowcy już zdołali użyć nanotechnologii do poprawy obrazowania biologicznego, aby lekarze mogli wykryć gromadzące się minicząsteczki czy też sygnały molekularne powiązane z problemami zdrowotnymi. Do tej pory grupa naukowców wypróbowała nanosensory, wytwarzając je na tytanowych implantach bioder.

Przez zastosowanie nanosensorów stworzono materiał, który elektrycznie wykrywa, jaki typ komórki styka się z powierzchnią tytanowego biodra. Sensory są w stanie dkryć, czy są to komórki kostne, bakteryjne czy odpowiadające za stany zapalne.

10 zachowań, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 zachowań, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do

zobacz galerię

Dwa ostatnie typy mogą sugerować rozwijającą się infekcję zagrażającą pacjentowi. Sensor wysyła sygnały do zewnętrznego komputera, na którym lekarz ma dostęp do wszystkich infocmacji przez niego transmitowanych. Na tej podstawie może stwierdzić, czy implant jest wolny od bakterii, czy ma ich małą ilość (z którą organizm sobie poradzi), czy dużą, która wymaga leczenia antybiotykiem zanim zamieni się w poważniejszy problem.

W przyszłości naukowcy mają nadzieję stworzyć sensory, które będą zachowywać się podobnie jak komórki organizmu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Nowa metoda diagnostyczna pozwoli na wcześniejsze wykrycie chorób
Nowa metoda diagnostyczna pozwoli na wcześniejsze wykrycie chorób
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza