Trwa ładowanie...

Nowe dane Eurostatu na temat nadmiarowych zgonów. Polska znowu w czołówce

Avatar placeholder
16.02.2022 12:42
Nowe dane Eurostatu na temat nadmiarowych zgonów. Polska znowu w czołówce
Nowe dane Eurostatu na temat nadmiarowych zgonów. Polska znowu w czołówce (Getty Images)

Najnowsze dane statystyczne wskazują, że w Unii Europejskiej powoli spada wzrost nadmiarowej śmiertelności. Jednak w niektórych krajach ten niekorzystny trend wciąż się utrzymuje. Według Eurostatu w grudniu 2021 r. śmiertelność w Polsce utrzymywała się na poziomie +69 proc. To najwyższy wskaźnik w całej UE.

spis treści

1. Polska z najwyższym odsetkiem nadmiarowych zgonów w UE

"Nadmierna śmiertelność w Unii Europejskiej spadła do +23 proc. w grudniu 2021 r." - poinformował Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat). Dla porównania w listopadzie 2021 r. wskaźnik ten wynosił +26 proc.

Nowe dane Eurostatu na temat nadmiarowych zgonów
Nowe dane Eurostatu na temat nadmiarowych zgonów (Getty Images)
Zobacz film: "Dr Grzesiowski o badaniach nad amantadyną"

"Jednak sytuacja w poszczególnych państwach członkowskich w grudniu 2021 r. była nadal zróżnicowana" - czytamy dalej w komunikacie Eurostatu.

Najmniejszy przyrost nadmiarowej śmiertelności odnotowano w Szwecji (+4 proc.) oraz w Finlandii i Włochach (+5 proc.).

Najgorzej sytuacja wygląda na Słowacji oraz w Polsce, gdzie tendencja wzrostu nadmiarowych zgonów utrzymała się na poziomie +60 proc. oraz +69 proc. odpowiednio.

Oznacza to, że Polska ma najwyższy odsetek nadmiarowych zgonów w Unii Europejskiej.

2. Ile osób zmarło podczas pandemii?

Eksperci szacują, że podczas trwania dwóch lat pandemii w Polsce odnotowano ponad 200 tys. nadmiarowych zgonów. Z analiz jasno wynika, że nadmiarowe zgony pokrywają się ze wszystkimi dotychczasowymi falami SARS-CoV-2.

Oprócz COVID-19 najwięcej osób zmarło z powodu chorób kardiologicznych, onkologicznych oraz pulmonologicznych.

- Te wszystkie zgony nadmiarowe należy przypisywać pandemii, czy jest to bezpośredni efekt wirusa, czy efekt tego, że doszło do paraliżu opieki zdrowotnej i niewłaściwego leczenia w wyniku przeładowania systemu. Nie zmienia to faktu, że pandemia w sposób makabryczny pokazała, jak wygląda nasza opieka zdrowotna, która do tej pory była sklejona taśmą z każdej możliwej strony. Przy większym naporze zaczęła pękać. Mamy wieloletnie zaniedbania, jeżeli chodzi o finansowanie opieki zdrowotnej, infrastrukturę, braki personalne. W Unii Europejskiej mamy jeden z najniższych wskaźników liczby lekarzy i pielęgniarek na tysiąc mieszkańców – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie Łukasz Pietrzak, farmaceuta oraz analityk statystyk dotyczących COVID-19.

UE odnotowała poprzednie szczyty nadmiernej liczby zgonów w kwietniu 2020 r. (+25 proc.), listopadzie 2020 r. (+40 proc.) i kwietniu 2021 r. (+21 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze