Zbieraj właśnie teraz. Przyspiesza gojenie ran, wspomaga trawienie
Babka lancetowata jest zielem od wieków stosowanym w medycynie naturalnej. W dzieciństwie większość z nas zaklejała nią stłuczone kolana. Choć obecnie roślina jest nieco niedoceniana, to jednak warto się nad nią pochylić. Wciąż jest bowiem ważnym surowcem leczniczym, który wykazuje mnóstwo cennych właściwości.
1. Naturalny lek na rozmaite dolegliwości
Babka lancetowata zawiera spore ilości polisacharydów. Obfituje także w garbniki, fitosterole, witaminy i związki mineralne, kwasy organiczne oraz we flawonoidy. Tak cenny skład sprawia, że roślina wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych.
Roślina przyspiesza gojenie się ran – stłuczeń, obrzęków, stanów zapalnych, oparzeń, odleżyn i ran po ukąszeniu owadów. Pomaga także przy dolegliwościach żołądkowych, biegunkach, zaburzeniach trawienia i przemiany materii. Babka lancetowata łagodzi też objawy infekcji dróg oddechowych, zwłaszcza kaszel i podrażnienie gardła. Stosowana jest też na zaczerwienione oczy.
2. Jak wykorzystać babkę lancetowatą?
Produkty lecznicze na bazie babki lancetowatej można kupić w aptekach lub przygotować samodzielnie. Do domowych specyfików należą:
- odwary – liście rośliny zalane ciepłą wodą i gotowane pod przykryciem; można je pić lub stosować zewnętrznie,
- napary – suszone liście zalane wrzątkiem; służą do picia, płukania gardła, okładów i przemywania ran,
- maści – świeże liście zalane czystą wódką; przeznaczone są do stosowania zewnętrznego,
- soki – uzyskuje się je po zmiażdżeniu świeżych liści,
- syropy – przygotowane ze świeżych liści, wody, cukru i miodu.
Młode liście babki lancetowatej można wykorzystać także w kuchni, dodając do sałatek lub gotując.
3. Zbiory babki lancetowatej
Roślina rośnie niemal wszędzie. Jest znanym i pospolitym chwastem, dlatego też nie jest trudno ją znaleźć. Ważne jednak, by do zbiorów wybierać miejsca położone daleko od ruchliwych ulic czy innych potencjalnych źródeł zanieczyszczeń.
Liście babki lancetowatej zbiera się od maja do września, w okresie kwitnienia. Najlepsze są te dobrze wykształcone. Nie należy zbierać mokrych liści. Po zebraniu należy je wysuszyć w ciepłym, zacienionym i suchym miejscu.
Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.