Trwa ładowanie...

Ekstrakt z nasion sezamu może opóźniać rozwój choroby Parkinsona? Obiecujące wyniki badań

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
08.03.2021 10:30
Nasiona sezamu mogą hamować rozwój choroby Parkinsona
Nasiona sezamu mogą hamować rozwój choroby Parkinsona (123rf)

Naukowcy odkryli nowe właściwości związku znajdującego się w łuskach nasion sezamu. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że sezaminol może chronić komórki nerwowe przed uszkodzeniem i zapobiegać objawom choroby Parkinsona. Pytanie, czy podobne efekty będą obserwowane również u ludzi?

spis treści

1. Nie ma leku na chorobę Parkinsona

Szacuje się, że nawet 10 mln osób na świecie cierpi na chorobę Parkinsona. Parkinson ma podłoże neurologiczne. Istotą choroby jest obumieranie komórek mózgowych, odpowiadających za produkcję dopaminy.

Spadek jej stężenia o 20 proc. od przyjętego minimum zaczyna powodować dokuczliwe dolegliwości. Obumieranie komórek mózgowych zaliczanych do tzw. istoty czarnej, powoduje zaburzenia motoryczne. Drżenie rąk, sztywność karku, trudności w zginaniu kończyn oraz chodzeniu, spowolnienie ruchów to główne objawy, które występują u większości chorych.

"Obecnie nie ma leków zapobiegających chorobie Parkinsona" - podkreśla cytowany przez "Medical New Today" prof. Akiko Kojima-Yuasa z Graduate School of Human Life Science na Uniwersytecie w Osace. Pacjenci dostają środki, które częściowo łagodzą objawy choroby.

Zobacz film: "Wczesne objawy choroby Parkinsona"
Średni wiek chorujących na parkinsona to 58 lat, ale zdarzają się też przypadki zachorowań również wśród czterdziestolatków
Średni wiek chorujących na parkinsona to 58 lat, ale zdarzają się też przypadki zachorowań również wśród czterdziestolatków (123rf)

2. Naukowcy testują przeciwutleniacz zawarty w sezamie przeciw parkinsonowi

Zdaniem japońskich naukowców sezaminol zawarty w łuskach nasion sezamu może znaleźć zastosowanie w leczeniu choroby Parkinsona. Autorzy badań wskazują na to, że jedną z przyczyn obumierania i degeneracji komórek istoty czarnej jest tzw. stres oksydacyjny, w związku z tym być może silny przeciwutleniacz, jakim jest sezamionol, jest w stanie ograniczyć ten proces.

Podczas badań laboratoryjnych odkryto, że pochodzący z sezamu ekstrakt chroni komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym poprzez zwiększenie produkcji dwóch białek ochronnych: Nrf2 i NQO1. Podobne rezultaty uzyskano podczas badań na myszach. Zwierzęta, które przez 36 dni były karmione dietą bogatą w sezaminol, miały wyższy poziom dopaminy i osiągały lepsze wyniki w standardowym teście zdolności motorycznych niż myszy z grupy kontrolnej, które dostawały normalną dietę. Dodatkowo myszy, które przyjmowały przeciwutleniacz miały niższy poziom alfa-synukleiny w istocie czarnej.

3. Zdaniem japońskich naukowców dieta bogata w przeciwutleniacze może opóźniać rozwój parkinsona

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Heliyon". Naukowcy przypominają, że zmiany w organizmie pacjentów chorujących na parkinsona zaczynają się wiele lat wcześniej, zanim pojawią się charakterystyczne zaburzenia ruchów, które pomagają zdiagnozować schorzenie. W związku z tym kluczowe znaczenie może mieć zapobieganie zmianom zachodzącym w mózgu przez odpowiednią dietę.

"Warto zauważyć, że efekt ochronny zaobserwowano przy karmieniu niewielką ilością sezaminolu. Wyniki te pokazują, że sezaminol jest bardzo odpowiedni do stosowania w profilaktyce choroby Parkinsona. Konieczne będzie dalsze szczegółowe wyjaśnienie mechanizmu jego działania, żeby ustalić możliwości praktycznego zastosowania" - tłumaczy prof. Kojima-Yuasa.

Autorzy pracy chcą rozpocząć badania kliniczne, które odpowiedzą na pytanie, czy sezaminol może zapobiegać rozwojowi choroby Parkinsona lub spowalniać jej postęp. Wyniki badań na hodowlach komórkowych i modelach zwierzęcych nie zawsze znajdują potwierdzenie w organizmie człowieka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze