Trwa ładowanie...

Nowy komunikat sanepidu. Co już ustalono?

 Patrycja Pupiec
04.09.2023 11:37
Legionella w Polsce. "Sytuacja jest opanowana"
Legionella w Polsce. "Sytuacja jest opanowana" (East News)

Cała Polska śledzi sytuację związaną z zakażeniami legionellą w Rzeszowie. W wyniku legionellozy zmarło już 19 osób. Najwięcej zakażonych jest w Rzeszowie oraz w powiecie rzeszowskim, ale w końcu z Podkarpacia płyną dobre wieści.

spis treści

1. 19 osób zmarło w wyniku zakażenia legionellą w Polsce

Szef Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie przekazał w niedzielę 3 września, że łączna liczba ofiar w wyniku zakażenia legionnelą wynosi 19 osób. Jaromir Ślączka zaznaczył, że wszystkie osoby zmarłe miały choroby współistniejące.

Oficjalny komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie z 4 września wskazuje, że w ramach dochodzenia epidemiologicznego ustalono, że pierwsze zachorowania miały miejsce 30 lipca 2023 r., natomiast szczyt zachorowań odnotowano pomiędzy 12-16 sierpnia br., a pierwsze zgłoszone przypadki odnotowano 17 sierpnia.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Łącznie od 4 września potwierdzono 165 przypadków zakażeń. Najwięcej w stolicy Podkarpacia - 111 oraz w powiecie rzeszowskim - 38.

"Pozostale przypadki (16) zachorowań dotyczą innych powiatów" - czytamy w komunikacie.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie potwierdził, że w wyniku zakażenia legionellą zmarło dotychczas 19 osób i wskazał, że na najczęściej chorowały osoby w przedziale wiekowym 60-90 lat, a zachorowania częściej dotyczyły mężczyzn, a bieżące dane epidemiologiczne z ostatnich dni potwierdzają pojedyncze zakażenia u osób związanych z ogniskiem, u których objawy wystąpiły w połowie sierpnia.

Nadal nie jest znane źródło zakażenia.

"Prowadzone dochodzenie epidemiologiczne, kolejne badania środowiskowe i wody oraz rozszerzony wywiad epidemiologiczny są przedmiotem szczegółowej analizy i stanowią materiał do wstępnych ustaleń i wskazania prawdopodobnego, potencjalnego źródła zakażenia" - wskazuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie.

2. Rzeszów: sytuacja jest opanowana

- Obecnie w szpitalu z powodu zakażenia legionellą przebywa 9 pacjentów. Trzech z nich jest w stanie ciężkim i przebywa na oddziale intensywnej terapii. Nie odnotowaliśmy żadnych zgonów - przekazał w poniedziałek w rozmowie z WP abcZdrowie Tomasz Warchoł, rzecznik prasowy Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

- Sytuacja jest opanowana – dodał Tomasz Warchoł.

Skontaktowaliśmy się także z dyrektorem szpitala SPZOZ nr 1 w Rzeszowie, który był obecny na posiedzeniu sztabu kryzysowego w urzędzie miasta.

- Mamy 9 pacjentów zakażonych legionellą. Trzech z nich przebywa na OIOM, to są osoby starsze z wielochorobowością. Jeden z nich zaczął oddychać samodzielnie, więc jego rokowania się poprawiają. Nie przybyło także nowych zakażonych przez weekend ani nie odnotowaliśmy żadnego zgonu z powodu legionellozy - przekazał w rozmowie z WP abcZdrowie Grzegorz Materna.

Urząd miasta Rzeszów uspokaja, że sztab kryzysowy powołany przez prezydenta miasta pracuje codziennie.

"Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa podkarpackiego prowadzi intensywne działania kontrolno-zapobiegawcze dotyczące ograniczenia możliwości powstawania warunków, gdzie mogłoby dojść do zakażenia się bakteriami legionella. Równolegle prowadzone jest również dochodzenie epidemiologiczne dotyczące wskazania prawdopodobnego źródła zakażenia w ognisku na terenie miasta Rzeszowa i okolic" - czytamy w najnowszym komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego dt. zakażen legionellą z 25 sierpnia.

3. Polacy boją się pić wody z kranu

W związku z rosnącą liczbą przypadków zakażenia legionellą Polacy obawiają się o bezpieczeństwo wody we własnych mieszkaniach i domach. Jak podkreśla prof. dr hab. med. Wojciech Szczeklik: "nie ma zagrożenia".

Ekspert na portalu X (dawniej Twitter) przypomina, że bakteria występują w instalacjach i zbiornikach wodnych, takich jak fontanny, prysznice i baseny. Może także gromadzić się w nawilżaczach oraz klimatyzacji.

Zakażeniom sprzyja temperatura. W przypadku Legionella pneumophila optymalna temperatura do rozwoju bakterii to 25-40 st. C.

Lekarz zwraca uwagę na fakt, że do zakażenia dochodzi drogą wziewną poprzez wdychanie aerozolu zawierającego bakterie.

"Nie można zakazić się poprzez picie skażonej wody. Nie można zakazić się od człowieka (np. poprzez kichanie, kaszel)" – podkreśla specjalista.

Objawy zakażenia legionellą nie muszą wystąpić u wszystkich zakażonych. Prof. Krzysztof Simon, ordynator Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, który był gościem WP Newsroom, wskazał, że osoby zdrowe i młode nie muszą spodziewać się objawów zakażenia legionellą. Z kolei u osób starszych, którzy nie cierpią na choroby współistniejące, może pojawić się gorączka Pontiac.

Najbardziej narażeni na rozwój legionellozy są pacjenci onkologiczni oraz chorujący przewlekle.

- Jeśli jest późno rozpoznana i późno zostanie podany antybiotyk, skończy się zgonem. Ale to jest niewielki odsetek przypadków – wskazuje prof. Simon.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze