O co należy zapytać alergologa?

W przypadku dolegliwości chorobowych ważne jest, aby wiedzieć, czy nasze dolegliwości związane są z chorobą alergiczną i czy ewentualnie w jakiś sposób można to sprawdzić. Nie zawsze odpowiedź uzyskamy natychmiast. Często potrzebna będzie dłuższa obserwacja naszych objawów przez nas i lekarza alergologa, a także dodatkowe badania. Jeśli np. przez kilka miesięcy obserwujemy u siebie katar, zatkanie nosa, zmęczenie, trudności w zasypianiu, może to sugerować chorobę alergiczną, ale dla postawienia diagnozy ważne są powtarzalność objawów oraz związek z konkretnym alergenem czy wieloma alergenami.

1. Pylenie roślin

Pytajmy więc o czas pylenia roślin. Kiedy pylą trawy, drzewa czy chwasty? Ważna jest znajomość kalendarza pylenia roślin, który dostępny jest m.in. na stronie internetowej www.alergen.info, a także innych, te informacje podawane są na bieżąco na określony dzień w prognozach pogody. W gabinecie alergologicznym lekarz może posiadać ulotki z informacją o pyleniu. Pytajmy też: jak zidentyfikować czynnik wywołujący alergię?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

2. Badania diagnostyczne przy alergii

Oprócz obserwacji kalendarza pylenia roślin można wykonać badania potwierdzające obecność konkretnych białek w naszej krwi, odpowiedzialnych za wywoływanie reakcji alergicznej na określony czynnik. Zapytajmy lekarza, jakie badanie będziemy mieć wykonane. Dostępne testy z krwi określają obecność swoistych białek skierowanych przeciwko rozmaitym alergenom. Mogą to być alergeny wziewne, inaczej inhalacyjne, pokarmowe oraz wiele innych, jak przeciwko lateksowi, penicylinie, jadowi osy czy tasiemcowi. Oprócz badań z krwi dostępne są do wykonania badania skóry. Najczęściej wykonuje się tzw. testy skórne, nakładając na nakłutą skórę roztwór alergenu i obserwując brak lub obecność odczynu skórnego. Oprócz tego możliwe są do wykonania testy płatkowe w trakcie diagnostyki alergicznego zapalenia skóry. Co jest jeszcze ważne? Aby badania były wiarygodne, należy przed ich wykonaniem odstawić przyjmowane leki przeciwalergiczne oraz niektóre pozostałe. Dowiedzmy się więc, na jaki czas należy przerwać stosowanie naszych leków.

Po potwierdzeniu alergii ważne jest, aby rozpoznany alergen jak najrzadziej pojawiał się w naszym otoczeniu. Zapytajmy: jak można się go pozbyć, jak ochronić siebie od kontaktu z określonymi pyłkami? Dopytajmy się o konkretne instrukcje postępowania, jakość i częstotliwość sprzątania, możliwość ochrony przed alergenami obecnymi w środowisku pozadomowym.

Zapytajmy: jakie leki są wskazane, jaki jest dokładny opis schematu ich przyjmowania? Czy nie będą wchodziły w interakcje z dotychczas przyjmowanymi lekami? Niektóre leki możemy przyjmować doraźnie, w razie wystąpienia uciążliwych dla nas objawów. Zapytajmy więc o możliwość ich brania.

Niektóre substancje mają podobną budowę cząsteczkową, jak np. brzoza i jabłko. U osób uczulonych na brzozę zjedzenie jabłka może spowodować objawy alergiczne. Dlatego pytajmy lekarza: czy powinniśmy zwracać uwagę na to, co jemy?

Wiadomo, że u osoby, która choruje na alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa czy alergiczne zapalenie spojówek, istnieje ryzyko, że w przyszłości rozwinie się astma. Uznaje się jednak, że leczenie tych chorób prowadzące do ustąpienia objawów jest jednocześnie metodą zapobiegania rozwojowi groźniejszej choroby układu oddechowego – astmy.

Ważne jest także zapytanie: czy nasze objawy alergiczne są poważne, mogą nieść zagrożenie? Czy moja alergia jest niebezpieczna dla mojego zdrowia i życia? To ważne pytanie należy zadać lekarzowi, aby móc przygotować się na objawy naszej choroby i właściwie na nie zareagować. Szczególnie ważne jest to w przypadku uprzednich reakcji alergicznych po ukąszeniu owada.

Jest to jedna z niebezpieczniejszych reakcji alergicznych, mogąca prowadzić nawet do śmierci. Współpraca i rozmowa z lekarzem, wykupienie odpowiednich leków i instruktaż ich używania pozwalają jednak na szybką reakcję z naszej strony w razie ponownego ukłucia przez owada. Wykupmy więc leki przepisane przez lekarza i dopytajmy się, kiedy i w jaki sposób należy je podać sobie czy dziecku.

Istotne jest ponadto, że niektóre rodzaje alergii: uczulenie na jad owadów i alergia układu oddechowego, taka jak alergiczny nieżyt nosa i astma, dają się skutecznie leczyć metodą odczulania. Warunkiem jest jednak potwierdzenie uczulenia na konkretny alergen. Dlatego dowiedzmy się, czy w naszym przypadku metoda immunoterapii byłaby potrzebna i jak się ją stosuje.

W przypadku chorób alergicznych szczególnie ważne jest, aby nie tylko realizować zalecenia lekarza, lecz także jednocześnie być świadomym swojej choroby, sposobów zachowania i ograniczeń z nią związanych.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.