Objaw może świadczyć o rozwiniętej cukrzycy. Przyjrzyj się swoim palcom
Przy cukrzycy typu 1 najczęstszymi objawami są utrata wagi, zaburzenia widzenia, osłabienie mięśni, ale także nadmierne pragnienie, senność czy apatia, jak w przypadku typu 2. Jednak specyficzny wygląd palców również może zwiastować rozwój choroby.
1. "Palec zblokowany" objawem cukrzycy
Okazuje się jednak, że na cukrzycę może także wskazywać jeden nietypowy symptom, którym jest kształt palca. Szwedzcy naukowcy powiązali z cukrzycą popularną dolegliwość układu mięśniowego, która często jest lekceważona lub zupełnie niezauważana.
Zauważyłeś u siebie specyficzne wygięcie jednego lub kilku palców, które trudno ci wyprostować? Ten stan nazywany jest "palcem zblokowanym" bądź "palcem spustowym" i najczęściej dotyczy kciuków lub palców serdecznych. Powoduje go pogrubienie ścięgien i zgrubienie pochewki tkanki łącznej, co w skrajnych przypadkach, przy dużych dolegliwościach bólowych, może wymagać nawet interwencji chirurga.
2. Objaw pojawia się u 15 proc. chorych
Chociaż tego typu zaburzenie ruchowe może być objawem różnych schorzeń, naukowcy z Uniwersytetu w Lund (Szwecja) zauważyli, że często jest ono powiązane z wysokim stężeniem cukru we krwi.
Na podstawie analizy danych medycznych zebranych w szwedzkim rejestrze chorych na cukrzycę, badacze doszli do wniosku, że objaw “palca spustowego” pojawia się nawet u 15 proc. chorych na cukrzycę, najczęściej typu 1. Naukowcy wysnuli też wniosek, że zjawisko to częściej pojawia się u osób, u których rozwinięta cukrzyca nie jest kontrolowana albo nawet zdiagnozowana. Warto więc zwracać uwagę na ten objaw - zwłaszcza gdy nigdy nie badaliśmy się pod kątem cukrzycy, a rozpoznajemy u siebie niektóre z typowych dla tej choroby objawów.
"Pomimo tego, że palce spustowe są charakterystyczne przede wszystkim dla osób chorujących na cukrzycę typu 1, pojawiają się również u osób z cukrzycą typu 2. Badacze chcą sprawdzić, czy mogą być one także sygnałem ostrzegawczym w przypadku osób, u których cukrzyca typu 2 nie została jeszcze zdiagnozowana" - powiedział Mattias Rydberg, członek zespołu badawczego Uniwersytetu w Lund.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.