Objawy raka trzustki – główne symptomy, przyczyny, diagnostyka i leczenie
Rak trzustki to choroba podstępna – głównym problem w jej diagnozowaniu jest to, że przez długi czas nie daje żadnych objawów. Człowiek żyje w przeświadczeniu, że nic mu nie dolega. Nagle, podczas badań, dowiaduje się, że jego organizm zaatakował nowotwór. Na dodatek, że rak jest zaawansowanym stadium i na leczenie jest za późno. Jakie jednak objawy mogą wskazywać, że cierpimy na raka trzustki?
1. Objawy raka trzustki a przyczyny choroby
Choć jak dotąd nie udało się ustalić konkretnej przyczyny raka trzustki, to można wskazać czynniki ryzyka, które przyczyniają się do jego wystąpienia. Są to:
- wiek (zachorowalność wzrasta po 60. roku życia),
- choroby: cukrzyca, choroba wrzodowa, przewlekłe zapalenie trzustki,
- palenie tytoniu (ryzyko choroby maleje, gdy zerwiemy z nałogiem),
- zbyt duże spożycie mięsa, węglowodanów, tłuszczów pochodzenia zwierzęcego,
- kontakt m.in. z pestycydami, chlorkami metylenu, benzydyną.
Zachorowalność na raka trzustki częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. W Europie jest to siódmy pod względem występowania nowotwór.
2. Symptomy raka trzustki
Choć rak trzustki długo nie daje żadnych objawów, mogą świadczyć o nim takie dolegliwości, jak: ból brzucha, żółtaczka, utrata masy ciała.
Również nudności i wymioty, zaparcia, biegunki, anemia, guz w okolicach pępka są objawami raka trzustki.
Symptomy te często pacjenci przypisują innym schorzeniom. Dlatego rak trzustki jest tak niebezpieczny i trudny do wyleczenia. Bardzo często przy rozpoznaniu chory dowiaduje się, że nowotwór objął też sąsiednie narządy.
3. Objawy raka trzustki a diagnoza
Rozpoznanie objawów raka trzustki jest bardzo trudne – wciąż nie ma odpowiednich badań i testów, dzięki którym wykrycie nowotworu byłoby szybsze. Bardzo ważne jest więc, by choć raz w roku zrobić USG jamy brzusznej.
Jeżeli zaobserwowane zostaną objawy raka trzustki, pacjent kierowany jest na szereg badań: tomografię komputerową, badanie endoskopowe, laparoskopię, biopsję cienkoigłową, rezonans magnetyczny, które pozwalają określić stopień zaawansowania nowotworu i umiejscowienie guza.
Zobacz także:
4. Operacja raka trzustki
Jeżeli objawy raka trzustki zostaną rozpoznane i nowotwór zostanie wykryty we wczesnym stadium, leczeniem jest zabieg operacyjny, polegający na wycięciu guza. Niestety – zdecydowana większość, bo aż 80 proc. pacjentów, do lekarza trafia zbyt późno, kiedy podejmuje się już jedynie leczenie polegające na łagodzeniu bólu i poprawie jakości życia chorego.
Cierpiący na raka trzustki musi też zmienić dietę – powinien spożywać niewielkie, natomiast częste wysokobiałkowe posiłki. Niekiedy konieczne bywa odżywianie pozajelitowe. W raku trzustki bardzo ważna jest profilaktyka.
Tylko w ten sposób możemy uniknąć zachorowania i objawów raka trzustki. Rzucenie palenia, zdrowe odżywianie, stronienie od alkoholu to podstawowe zasady, których powinniśmy się trzymać, by uniknąć w przyszłości objawów raka trzustki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.