Trwa ładowanie...

Objawy uszkodzonej wątroby możesz sprawdzić w domu. Nigdy ich nie lekceważ

Avatar placeholder
26.01.2022 11:58
Objawy uszkodzonej wątroby możesz sprawdzić w domu. Nigdy ich nie lekceważ
Objawy uszkodzonej wątroby możesz sprawdzić w domu. Nigdy ich nie lekceważ (Getty Images)

Wątroba usuwa z naszego ciała toksyny, reguluje procesy metaboliczne, a także produkuje enzymy i hormony. Jeżeli ten narząd nie pracuje prawidłowo, wówczas cierpi cały nasz organizm. Dowiedz się jakie objawy mogą świadczyć o uszkodzeniu wątroby.

Bóle brzucha

Ból w górnej części brzucha lub ucisk w klatce piersiowej może świadczyć o problemach z wątrobą. Gdy ten organ jest obciążony nadmiarem tłuszczu, wtedy puchnie i uciska na sąsiadujące narządy.

Nudności

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Jeżeli po zjedzeniu tłustej potrawy skarżymy się na zawroty głowy, bóle brzucha, biegunkę czy wymioty, to prawdopodobnie nasza wątroba nie pracuje prawidłowo.

Zmęczenie

Uczucie zmęczenia i brak apetytu to kolejny objaw chorej wątroby. Jeżeli te dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas, to powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza.

Temperatura

Bólom brzucha i przewlekłemu zmęczeniu może towarzyszyć podwyższona temperatura. Ten objaw współwystępujący może świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym wątroby.

Żółte białka oczu i problemy skórne

Zanieczyszczenie wątroby toksynami nierzadko objawia się zmianą koloru białek oczu na żółty. Innym symptomem może być podrażnienie skóry i pojawiająca się na niej wysypka.

Bóle mięśni

Ciągłe bóle stawów i mięśni, spuchnięte dolne kończyny lub siniaki mogą sygnalizować, że prawidłowa praca wątroby jest zaburzona.

Nienaturalny kolor moczu i kału

Ciemniejsza barwa moczu i jaśniejszy kolor kału to także objaw problemów zdrowotnych w tym uszkodzonej wątroby.

Świąd

Zastój żółci w organizmie może powodować swędzenie skóry. Ta dolegliwość jest reakcją na nagromadzenie się toksyn w wątrobie.

Krwawienie

Jeżeli często leci nam krew z nosa bez konkretnego powodu, to być może nasza wątroba wymaga regeneracji. Inną przyczyną ciągłego krwawienia z nosa jest pogorszona krzepliwość krwi.

Jeśli chcemy poprawić kondycję wątroby i uniknąć wyżej wymienionych dolegliwości to przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z alkohol, zdrowo się odżywiać i zwiększyć swoją aktywność fizyczną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze