Trwa ładowanie...

Odwzorowano wpływ starzenia się na połączenia mózgowe

Nowe badania sugerują, że jakość połączeń mózgowych, które odgrywają kluczową rolę w złożonych umiejętnościach myślenia człowieka, pogarsza się wraz z upływem lat.

Wyniki pokazują, że połączenia wspierające funkcje, takie jak ruch i słuch, są stosunkowo dobrze zachowane w późniejszym życiu.

Naukowcy przeprowadzający najbardziej kompleksowe do tej pory badania nad starzeniem się i połączeniami w mózgu odkryli, że delikatne połączenia w mózgu osłabiają się z wiekiem.

Wiedząc, jak i gdzie osłabiają się z wiekiem połączenia między komórkami mózgu, w tzw. istocie białej, można zrozumieć, dlaczego mózgi niektórych ludzi i ich zdolność do myślenia w określonym wieku są lepsze niż innych osób.

Naukowcy odkryli, że starzenie się ma wpływ na połączenia mózgowe odpowiedzialne zaprocesy myślowe
Naukowcy odkryli, że starzenie się ma wpływ na połączenia mózgowe odpowiedzialne zaprocesy myślowe (Shutterstock)

Osłabienie połączeń w mózgu z wiekiem przyczyniają się do spadku zdolności myślenia i rozumowania, takich jak pamięć i szybkość myślenia.

Naukowcy z Uniwersytetu Edinburgh przeanalizowali skany mózgów ponad 3 500 osób w wieku od 45 do 75 lat biorących udział w badaniu brytyjskiego UK Biobank.

Naukowcy twierdzą, że te dane będą dostarczać bardzo cennych informacji na temat zdrowego starzenia się mózgu i zdrowia psychicznego, a także wniosą wkład do zrozumienia szeregu chorób i dolegliwości.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Nature Communications".

ZOBACZ TAKŻE:

Dr Simon Cox z Centre for Cognitive Ageing and Cognitive Epidemiology z Uniwersytetu Edinburgh (CCACE), który prowadził badania, powiedział, że dzięki precyzyjnemu mapowaniu, jest możliwe określenie, które połączenia w mózgu są z wiekiem najbardziej wrażliwe, a porównanie różnych sposobów weryfikacji ich stanu, może stanowić punkt odniesienia dla przyszłych badań nad zdrowiem i chorobami mózgu.

"Jest to tylko pierwszy z wielu ciekawych wyników obrazowania mózgu pochodzący z tego ważnego narodowego zasobu danych na temat zdrowia" – dodaje.

"Do niedawna badania tomograficzne tak wielu ludzi nie były możliwe. Dzień po dniu liczba próbek zgromadzonych w UK Biobank rośnie, a to pozwoli, aby uważnie przyjrzeć się środowiskowym i genetycznym czynnikom, które są związane z bardziej lub mniej zdrowymi mózgami w starszym wieku" – powiedział profesor Ian Deary, dyrektor CCACE.

"Ten raport zawiera pierwsze przykłady wpływu, jaki będzie miał dostęp naukowców na całym świecie do tej wciąż rosnącej bazy UK Biobank Imaging Enhancement" – powiedział profesor Paul Matthews z Imperial College w Londynie, przewodniczący Grupy Roboczej UK Biobank Expert, który nie brał udziału w badaniu.

Duża liczba obiektów w bazie danych umożliwiła grupie szybkie scharakteryzowanie, w jaki sposób mózg zmienia się wraz z wiekiem, a do tego, duża liczba obiektów zapewnia pewność wyciągniętych wniosków.

Badanie podkreśla możliwości określenie tego, co jest typowe dla danego wieku i tym samym podkreśla konieczność wykorzystania ilościowych środków MRI do podejmowania decyzji w leczeniu pacjentów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Odwzorowano wpływ starzenia się na połączenia mózgowe
Odwzorowano wpływ starzenia się na połączenia mózgowe
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza