Trwa ładowanie...

Okulistyczny kadr - oko w kadrze OCT

Okulistyczny kadr - oko w kadrze OCT
Okulistyczny kadr - oko w kadrze OCT

Jeśli oczy są zwierciadłem duszy, to dzięki metodzie OCT lekarze okuliści mogą zaglądać nam niemal w dusze. Nasze oko ma "pamięć absolutną", a OCT pozwala lekarzom określić, kiedy i jakie zmiany zaszły w naszych oczach.

To wszystko brzmi trochę jak wiedza tajemna, ale trudno wyobrazić sobie współczesną diagnostykę okulistyczną bez OCT. Więcej o rewolucyjnej metodzie i polskim wkładzie w jej rozwój w rozmowie z dr hab. n. med. Jakubem Kałużnym, prof. UMK z Prywatnej Kliniki Okulistycznej Oftalmika w Bydgoszczy.

WP abcZdrowie: Dlaczego OCT jest tak ważnym tematem dla lekarzy okulistów?

Dr hab. n. med. Jakub Kałużny: Niezależnie od tego, czym zajmują się lekarze okuliści - leczeniem chorób siatkówki, jaskrą czy też przednim odcinkiem oka - OCT w sposób szybki i nieinwazyjny dostarcza wielu ważnych informacji. Z tym właśnie wiąże się duże zainteresowanie OCT, współczesna diagnostyka chorób oczu opiera się przede wszystkim na tej technice badania. To naturalne, że lekarze starają się ją bardzo dobrze poznać i leczyć pacjentów w jak najlepszy sposób.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Czy w kwestii badań OCT pojawiły się jakieś nowości?

Technika OCT stale się rozwija i nieustannie pojawiają się nowe możliwości. Ostatnio największe zainteresowanie wzbudza angiografia OCT, która pozwala na wykrycie przepływu krwi w nieprawidłowych naczyniach u pacjentów z wysiękową postacią zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD), czy też obszarów niedokrwienia siatkówki w oczach z retinopatią cukrzycową.

Od kiedy OCT stosuje się w Polsce?

Technika OCT znana jest na świecie od początku lat 90 -tych, ale dopiero unowocześnienie i powstanie jej spektralnej odmiany, spowodowało upowszechnienie na całym świecie. Warto podkreślić, że w rozwoju tej techniki ogromną rolę odegrali polscy fizycy prof. Andrzej Kowalczyk i prof. Maciej Wojtkowski z Instytutu Fizyki UMK. Dzięki ich pracy polscy pacjenci, początkowo mieszkańcy Bydgoszczy i okolic od roku 2005 roku jako pierwsi na świecie mieli dostęp do tego sposobu badania.

Jakie choroby można wykryć dzięki badaniu OCT?  

Dzięki tej metodzie uzyskujemy - w sposób absolutnie nieinwazyjny dla pacjenta - obrazy badanej tkanki w postaci przekrojów przypominających preparaty histologiczne. Każda choroba powodująca zmiany w budowie tkanki, zostawia ślad w postaci zmian w obrazie OCT. W praktyce najczęściej wykorzystuje się OCT do wykrywania płynu gromadzącego się w siatkówce w przypadku AMD czy retinopatii cukrzycowej. Należy dodać, że dzięki OCT udało się zrozumieć jak powstają patologie styku siatkówka- ciało szkliste, które wcześniej nie były widoczne za pomocą innych technik obrazowania.

Czy są jakieś nowości w leczeniu AMD?

Leczenie wysiękowej postaci AMD - polega na wstrzykiwaniu do wnętrza oka w regularnych odstępach czasu leków blokujących rozrost patologicznych naczyń. Kwalifikacja do tego leczenia oraz monitorowanie jego efektów odbywa się właśnie na podstawie OCT.

Czy badanie OCT jest dla pacjenta inwazyjne, odczuwalne?

Nie, to zupełnie bezbolesne badanie, które nie wymaga jakiegokolwiek szczególnego przygotowania

Czy związku z procesem starzenia się populacji będziemy mieć więcej chorób typu AMD?

Niestety tak. Obecnie schorzenie to dotyczy ponad 25 milionów ludzi na całym świecie. W Polsce liczbę chorych szacuje się na 1,2 mln. Potrojenie liczby zachorowań ma nastąpić w ciągu najbliższych 25 lat. Problemem stanie się nie tylko wysiękowa postać tej choroby, ale również jej postać późna zanikowa czyli zanik geograficzny.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze