Trwa ładowanie...

Olsztyn. Komercyjne testy na koronawirusa przeprowadzone na pracownikach firmy kurierskiej dały sfałszowany wynik

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w kilku zakładach pracy w województwie warmińsko-mazurskim, wykonano tamtejszym pracownikom komercyjne testy na koronawirusa. Wyniki zweryfikował sanepid. Większość testów wyszła fałszywie dodatnia.

Zobacz film: "Prof. Cezary Szczylik o testach dla medyków"

1. Koronawirus w Olsztynie

Informacje dotyczące zarażonych osób pochodziły przede wszystkim z Olsztyna. To tam mieli pracować kurierzy zarażeni koronawirusem. Dodatkowo pojawiały się doniesienia dotyczące zarażonych pracowników jednej z olsztyńskich fabryk. COVID-19 miało być zarażonych nawet 30 osób.

"Zakład ten wykonał pracownikom prywatne badania i rzeczywiście wskazały one, że blisko 30 osób ma przeciwciała. Zweryfikowaliśmy te badania, wykonując testy genetyczne i one ich nie potwierdziły" – powiedział w rozmowie z PAP wojewódzki inspektor sanitarny Janusz Dzisko.

Sanepid może zweryfikować wyniki komercyjnych testów (Getty Images)
Sanepid może zweryfikować wyniki komercyjnych testów (Getty Images)

2. Komercyjne testy na koronawirusa

Zdaniem warmińskiego sanepidu ten przypadek potwierdza, że należy zachować daleko idącą ostrożność, jeśli chcemy skorzystać z komercyjnych testów na koronawirusa.

"Zdarza się, że są one solidne, ale bywa też, że nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Wszystko zależy od tego, jakie testy są wykonywane i z jaką starannością. Dlatego weryfikujemy każdy wynik, który może sugerować zakażenie" – powiedział Dzisko.

Zobacz także: Prywatne testy na koronawirusa. Co musisz wiedzieć?

Pod koniec kwietnia rząd wydał rozporządzenie, na mocy którego istnieje możliwość przeprowadzenia testu na koronawirusa na zasadach komercyjnych. Każda próbka, co do której sanepid może mieć wątpliwości, czy wynik jest wiarygodny, jest badana jeszcze raz przez stację sanitarno-epidemiologiczną.

3. Koronawirus w warmińsko-mazurskim

Dotychczas w województwie warmińsko-mazurskim potwierdzono 162 przypadki koronawirusa. 123 osoby wyzdrowiały, jedna zmarła. Reszta przebywa nadal na leczeniu.

W sobotę rzecznik prasowy Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, Krzysztof Guzek mógł przekazać mediom dobre wiadomości.

"W naszym województwie w sobotę wyzdrowiało 6 osób. Wszyscy są z powiatu iławskiego: kobieta w średnim wieku ze szpitala w Ostródzie, młody mężczyzna, starsza kobieta, kobieta w średnim wieku, chłopiec i młoda kobieta z izolacji domowej" - mówił Krzysztof Guzek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.