Trwa ładowanie...

Osteoporoza pomenopauzalna – skąd się bierze i jak z nią walczyć?

Materiał powstał przy współpracy z Kalcikinon
(pixabay)

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że osteoporoza i menopauza to zupełnie odmienne zagadnienia, które nie mają ze sobą nic wspólnego. Okazuje się jednak, że występują między nimi zależności, o których nie do końca zdajemy sobie sprawę. Dane Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że co trzecia kobieta po menopauzie cierpi z powodu osteoporozy. Jaki jest więc związek między nimi i czy można zapobiec osteoporozie pomenopauzalnej?

Menopauza – jakie zmiany jej towarzyszą?

Menopauza jest to okres w życiu kobiety, w czasie którego przestaje ona miesiączkować. Najczęściej pojawia się między 45. a 55. rokiem życia. W tym czasie organizm kobiety musi przystosować się do nowej sytuacji, w której nie będzie już mógł pełnić funkcji prokreacyjnej.

Nagły spadek poziomu estrogenów w czasie menopauzy nie tylko wpływa na zaburzenie miesiączkowania i w końcu jego zatrzymanie. Kobiety w okresie menopauzy zauważają, że ich skóra staje się mniej elastyczna, włosy stają się suchsze i bardziej łamliwe, a do tego zaczynają wypadać albo rosnąć w innych miejscach niż dotychczas. Estrogeny mają też wpływ na spalanie tłuszczu. Ich mniejsza ilość może skutkować zmianą kształtu ciała, niejako wyrównując biodra z talią.

Zmiany hormonalne odbijają się również na kościach i stawach. Dzieje się tak dlatego, że estrogeny mają wpływ na proces metabolizmu kostnego i odpowiadają za gospodarkę wapniową w organizmie. Długotrwały spadek poziomu wapnia w kościach powoduje zmniejszanie masy tkanki kostnej w organizmie. Problem ten niestety może nie ustąpić po menopauzie, dlatego warto podjąć kroki, by mu zapobiec.

Osteoporoza – czym jest i kiedy się pojawia?

W zdrowym organizmie proces syntezy i degradacji komórek zachodzi równocześnie. Tak samo dzieje się w przypadku komórek kostnych. Osteoklasty mają za zadanie niszczyć stare i uszkodzone tkanki. W tym samym czasie działają osteoblasty, które produkują i tworzą nowe komórki kostne. Aby utrzymać zdrowe kości, konieczna jest równowaga między tymi procesami. Jeśli zostaje ona zachwiana i synteza nowych komórek jest niższa niż ich degradacja, mamy do czynienia z osteoporozą.

Ryzyko choroby wzrasta wraz z wiekiem, a zmiany hormonalne w okresie menopauzy mogą mocno przyspieszyć utratę masy kostnej. Właśnie dlatego to kobiety są szczególnie narażone na pojawienie się tej choroby.

(Materiał partnera)

Osteoporoza rozwija się w ukryciu, nie dając początkowo żadnych objawów. Z czasem mogą pojawiać się bóle kości i stawów czy problemy z utrzymaniem prostej postawy ciała, skutkujące kłopotami z trawieniem czy nawet oddychaniem. Pacjenci, którzy borykają się z osteoporozą, są bardziej narażeni na urazy i złamania.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że już od 30. roku życia kości zaczynają tracić swoją objętość. W normalnych warunkach dzieje się to z prędkością ok. 0,5 proc. rocznie. Gdy pojawi się osteoporoza, w ciągu 5-8 lat ubytek masy kostnej może sięgnąć nawet 20 proc. Nieodpowiedni tryb życia, nieprawidłowa dieta i brak suplementacji witaminy D, K oraz wapnia mogą ten proces dodatkowo przyspieszyć.

Jak zapobiegać osteoporozie pomenopauzalnej?

Bardzo ważne w profilaktyce osteoporozy, szczególnie w okresie po menopauzie, są:

• aktywność fizyczna,

• odpowiednia dieta,

• zwiększona podaż wapnia, witaminy D3 i K2.

Regularna aktywność fizyczna wpływa na poprawienie wytrzymałości kości oraz zwiększenie ich objętości. Nie chodzi od razu o uprawianie sportów wyczynowych. Wystarczy umiarkowana, ale systematyczna aktywność. Warto też unikać wszelkich upadków, które mogą prowadzić do złamań.

Nasze menu powinno być przede wszystkim bogate w wapń oraz witaminę D i K. Tym bardziej, że witamina D wspomaga przyswajanie wapnia oraz fosforu. Z kolei witamina K jest potrzebna do wiązania wapnia w kościach.

Niestety sama dieta może nie być w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości składników, które są niezbędne w dbaniu o zdrowe kości. Dlatego też konieczna jest ich suplementacja, np. Poprzez stosowanie preparatu Kalcikinon zalecanego w prewencji osteoporozy i osteomalacji – choroby o podobnych objawach co osteoporoza, ale pojawiającej się w wyniku niedoboru witaminy D.

Kalcikinon w jednej niewielkiej tabletce dostarcza potrzebne do utrzymania zdrowych kości witaminy D i K oraz wapń. Jest rekomendowany przez lekarzy specjalistów i posiada gwarancję szwajcarskiego producenta. Jego produkcja odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i jest zgodna z przepisami ISO oraz HACAP.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Materiał powstał przy współpracy z Kalcikinon
Osteoporoza pomenopauzalna – skąd się bierze i jak z nią walczyć?
Osteoporoza pomenopauzalna – skąd się bierze i jak z nią walczyć? (Pixabay)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza