Trwa ładowanie...

Otyli mężczyźni częściej umierają z powodu COVID-19 niż otyłe kobiety. Nowe badania

Otyli mężczyźni częściej umierają z powodu COVID-19 niż otyłe kobiety. Nowe badania
Otyli mężczyźni częściej umierają z powodu COVID-19 niż otyłe kobiety. Nowe badania (getty)

Badania przeprowadzone na ponad 3,5 tys. hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 sugerują, że mężczyźni z otyłością częściej niż kobiety, zapadają na zaawansowaną postać choroby wywołanej SARS-CoV-2 i częściej z tego powodu umierają. Wynikami zostały opublikowane w czasopiśmie European Journal of Clinical Microbiology and Infectious Diseases.

spis treści

1. Otyłość zwiększa ryzyko śmierci z powodu COVID-19

Dane dotyczące 3530 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 i przyjętych do szpitala w Nowym Jorku wykazały, że mężczyźni z mniejszą otyłością niż kobiety, są bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19 i większą śmiertelność.

Spośród 3530 pacjentów włączonych do analizy 1579 to kobiety. 896 z nich miało BMI poniżej 25. 1162 miało BMI w przedziale 25–29, 809 miało BMI 30–34, a 663 miało BMI 35 lub więcej.

Zobacz film: "Dr Sutkowski: Druga dawka dla seniorów nie jest fizycznie zabezpieczona"

W publikacji podkreślono także, że otyłość może być silniejszym czynnikiem ryzyka ciężkiego zapalenia płuc wywołanego przez COVID-19 i częściej wiąże się z koniecznością podpięcia respiratora u mężczyzn niż u kobiet. Naukowcy nie byli w stanie określić, dlaczego otyłość ma silniejszy związek z ciężkim przebiegiem COVID-19 u mężczyzn niż u kobiet.

2. Szczegóły badań

Z badań wynika, że mężczyźni, którzy zmarli na koronawirusa, mieli wyższy poziom inflacji ogólnoustrojowej - nadmiernej odpowiedzi immunologicznej - niż kobiety, jednak naukowcy z Montefiore Medical Center w Bronksie w Nowym Jorku nie powiązali tego z otyłością.

Dr Jamie Hartmann-Boyce, starszy pracownik naukowy na Uniwersytecie Oksfordzkim, stwierdził, że konieczne są dalsze badania, które pozwolą dokładniej przyjrzeć się zjawisku i uwzględnią większą liczbę kobiet.

"Potrzebne są większe badania, zanim będziemy mogli z całą pewnością stwierdzić, że otyłość klasy II jest mniejszym czynnikiem ryzyka u kobiet niż u mężczyzn. Teraz możemy z całą pewnością powiedzieć, że otyłość jest związana ze zwiększonym ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19 u mężczyzn. Przyczynia się również do innych chorób, takich jak cukrzyca typu 2, które wpływają na ciężki przebieg infekcji" - powiedział Hartmann-Boyce.

Dr Arcelia Guerson-Gil, jedna z autorek artykułu dodała, że główną przyczyną ciężkości choroby i śmierci z powodu COVID-19 jest nadmierna reakcja zapalna organizmu, która jest związana z wysokim poziomem krążących cytokin, takich jak IL-6.

"Otyłość jest uważana za stan nasilonego przewlekłego zapalenia, więc podejrzewaliśmy, że może istnieć związek między wskaźnikiem masy ciała a ogólnoustrojowym stanem zapalnym, na co wskazuje poziom IL-6. Okazało się jednak, że tak nie było" - wyjaśniła.

3. Otyłość czynnikiem wielu innych schorzeń

Otyłość zwiększa ciężki przebieg COVID-19, ponieważ uszkadza płuca i tętnice, co sprawia, że osłabiony organizm gorzej reaguje na wirusa.

Z wcześniejszych badań wynika, że nadwaga może zwiększyć ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 o 40 proc., natomiast osoby otyłe są o 70 proc. bardziej narażone na hospitalizację z powodu tej choroby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze