Trwa ładowanie...

Palenie może hamować działanie leków na choroby nerek

Avatar placeholder
22.11.2016 18:17
Palenie może hamować działanie leków na choroby nerek
Palenie może hamować działanie leków na choroby nerek

Małe badanie sugeruje, że palenie papierosów może zmniejszać skuteczność leków podawanych podczas wczesnych stadiów przewlekłej choroby nerek.

Leki, które mają za zadanie obniżyć ciśnienie krwi, znane pod nazwę inhibitorów konwertazy angiotensyny, mają na celu spowolnienie chorób nerek poprzez rozluźnienie naczyń krwionośnych.

"Stało się to już standardem, że jeśli trafia się na pacjenta z nadciśnieniem tętniczym i przewlekłą chorobą nerek to leczenie zaczyna się od podania inhibitorów konwertazy angiotensyny" - powiedziała autorka badania dr Bethany Rohm z Centrum Medycznego Tufts w Bostonie.

Lekarze podkreślają, że palenie tytoniu ma negatywny wpływ na leczenie chorób nerek
Lekarze podkreślają, że palenie tytoniu ma negatywny wpływ na leczenie chorób nerek (Shutterstock)
Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

"Ale nasze dane sugerują, że to może się nie odnosić do osób, które palą papierosy, a nasze badania podkreślają, jak ważne jest, abyśmy my, jako klinicyści robili wszystko, co możliwe, aby zachęcić naszych pacjentów do rzucenia palenie" - zauważyła.

Rohm i jej współpracownicy obserwowali 108 osób palących i 108 niepalących przyjmujących inhibitory konwertazy angiotensyny na początku przewlekłych chorób nerek. Naukowcy włączyli wszystkich palaczy do programu rzucenia palenia i 25 osobom udało się rzucić nałóg.

Uczestnicy badania byli obserwowani przez pięć lat. Czynności nerek pogarszały się szybciej u osób palących w porównaniu z osobami niepalącymi i tymi, które rzuciły. Naukowcy zauważyli także, że leki nie chronią również nerek osób palących, w takim stopniu jak powinny. Może to być wywołane stresem oksydacyjnym spowodowanym przez palenie papierosów.

ZOBACZ TAKŻE:

Jednak Rohm ostrzega, że wyniki muszą zostać potwierdzone w większych badaniach.

Badania zaprezentowano w czwartek na konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Nefrologii w Chicago. Badania przedstawione na spotkaniach należy uznać za wstępne, dopóki nie zostaną one opublikowane w recenzowanym czasopiśmie medycznym.

W Polsce palenie staje się coraz mniej popularne i liczba palaczy w naszym kraju stale spada. Jednak według obliczeń Komisji Europejskiej z 2015 roku pali nadal 25 proc. Polaków. Co ciekawe według statystyk palenie rzuca więcej mężczyzn niż kobiet.

Produkty korzystnie wpływające na nerki
Produkty korzystnie wpływające na nerki [7 zdjęć]

Żywienie ma ogromny wpływ nie tylko na sylwetkę, ale również na dobre samopoczucie. Witaminy i minerały

zobacz galerię

Spadek liczby osób palących według niektórych specjalistów wynika nie tyle ze wzrostu świadomości społecznej i decyzji o zadbaniu o swoje zdrowie, ile z faktu, że młode pokolenie coraz rzadziej sięga po papierosy, co bezpośrednio wpływa na spadek liczby osób palących.

Statystyki podają, że największy spadek odnotowano w grupie uczniów i studentów i wynosił on 43 proc. oraz w grupie prywatnych przedsiębiorców - o 37 proc. Również coraz więcej osób z wyższym wykształceniem decyduje się na rzucenie palenia i w tej grupie pali zaledwie ok. 16 proc. Okazuje się również, że argumenty zdrowotne i ekonomiczne najsłabiej oddziałują na bezrobotnych mężczyzn między 45 a 59 rokiem życia.

Szacuje się, że z powodu chorób wywołanych przez palenie papierosów co roku umiera ok. 67 tys. osób. Palenie nie jest bezpośrednim czynnikiem powodującym uszkodzenie nerek. Jednak należy pamiętać, że długotrwałe palenie ma niekorzystny wpływ na nasze ogólne zdrowie, a więc pośrednio może wpływać na funkcjonowanie nerek.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze