Pierwsza pomoc w przypadku ciała obcego w oku
Na spacerze, w domu, na grillu czy podczas jazdy samochodem – do naszego oka w każdej chwili może coś wpaść. Najczęściej jest to rzęsa, piasek, pyłek czy zbłąkana muszka. Warto wiedzieć, co zrobić w takich przypadkach, by nie tylko poczuć szybką ulgę, ale też nie zaszkodzić.
1. Objawy ciała obcego w oku
Wydawać by się mogło, że jest to sprawa oczywista, ale nie zawsze możemy zauważyć, czy w oku znajduje się ciało obce, czy jest ono tylko podrażnione, np. dymem lub działaniem wiatru. Zazwyczaj narząd wzroku zaczyna piec, kłuć i mocno łzawić. Może pojawić się przy tym zaczerwienienie i konieczność mrugania oraz mrużenia oka. To naturalne mechanizmy obronne, dzięki którym organizm próbuje samodzielnie pozbyć się intruza. Niestety, bywają one niewystarczające.
2. Pierwsza pomoc
Przede wszystkim należy bardzo dokładnie umyć ręce. Nie wolno dotykać oka brudnymi dłońmi, gdyż możesz doprowadzić do zanieczyszczenia i zakażenia bakteriami. Następnie obejrzyj dokładnie oko w lusterku, sprawdź, czy ciało obce jest widoczne. Jeżeli uda się je zobaczyć, postaraj się delikatnie usunąć. Możesz użyć rożka czystej chusteczki lub zwilżonego patyczka higienicznego. Ciało obce staramy się przesunąć do wewnętrznego kącika oka, a następnie poza jego krawędź.
Jeśli nie zauważysz ciała obcego, a mimo to czujesz, że coś tkwi w oku, złap koniuszkami palców górną powiekę, ostrożnie odchyl i pociągnij ją na dół. Oko powinno zacząć mocniej łzawić. W ten sposób być może zanieczyszczenie zostanie wypłukane razem ze łzami. Czasami jednak ta metoda zawodzi. Wtedy należy sprawdzić, gdzie dokładnie utkwiło ciało obce, na górnej czy dolnej powiece. Aby się o tym przekonać, należy delikatnie ją wywinąć i spojrzeć w dół. Przy tej czynności może być potrzebna pomoc drugiej osoby. Jeśli nic nie zauważysz, należy sprawdzić dolną powiekę w analogiczny sposób, z tym że zamiast w dół, należy patrzeć w górę.
Gdy jesteś w domu, możesz pozbyć się ciała obcego, płucząc oko fizjologicznym roztworem soli. W tym celu napełnij mały kieliszek roztworem, przyłóż go do oka i odchyl głowę do tyłu.
Czego nie wolno robić podczas usuwania ciała obcego z oka?
- Dotykać powierzchni brudnymi rękami, gdyż można dodatkowo ją zakazić.
- Trzeć powiek, tym sposobem można wetrzeć ciało obce głębiej, co znacząco utrudni jego usunięcie.
- Używać ostrych i twardych narzędzi, które mogłyby uszkodzić gałkę oczną.
- Usuwać ciała obcego, które wbiło się w rogówkę. W takim przypadku konieczna jest pilna wizyta u specjalisty.
3. Kiedy do lekarza?
Czasami ciało obce wbije się w powierzchnię rogówki. W takiej sytuacji nie wolno samodzielnie go usuwać. Jeżeli wyżej wymienione sposoby nie przynoszą ulgi i nadal czujesz, że coś jest nie tak, trzeba szybko zgłosić się do okulisty. Przed wizytą możesz zabezpieczyć oko za pomocą jałowej gazy i plastrów. Nie przyciskaj jej podczas przyklejania opatrunku, ma ona tylko delikatnie przysłaniać i ochraniać oko do momentu wizyty u specjalisty.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.