Pierwsze objawy raka prostaty łatwo zignorować

Każdego dnia dziesięciu Polaków przegrywa z rakiem prostaty. Rocznie w Polsce diagnozuje się ok. 10 tys. nowych przypadków - to najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn po raku płuc. I chociaż statystyki przerażają, panowie nadal nie chcą się badać. Pierwsze objawy łatwo zignorować, więc chorych może być zdecydowanie więcej.

Nowotwór prostaty

Nowotwór prostaty to choroba, która rozwija się bardzo powoli. We wczesnej fazie nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Na początku komórki nowotworowe atakują stercze – gruczoł krokowy. Z czasem, naciekając na tkanki zlokalizowane wokół, tworzą przerzuty w węzłach chłonnych.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Zmiany te nie należą do łatwo wykrywalnych. Właśnie dlatego tak ważne są regularne badania prostaty przez mężczyzn. Chwila wstydu, którą większość z panów odczuwa podczas badania, może uratować życie. Zmiany rozwijające się w okolicach prostaty najlepiej widoczne są właśnie podczas badania per rectum.

Najważniejsze objawy raka prostaty

Dane są zatrważające. Na raka prostaty zapada 10 tys. Polaków rocznie. Jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym u mężczyzn w naszym kraju....

Pierwsze objawy są subtelne

W początkowej fazie choroby u mężczyzn pojawiają się problemy z oddawaniem moczu. Panowie, wierząc stereotypom, nie idą jednak z tego rodzaju dolegliwościami do lekarza. Łudzą się, że to minie. Kolejnym symptomem jest zwiększona potrzeba oddawania moczu i towarzyszące jej ból i pieczenie.

Innymi objawami nowotworu stercza mogą być: hematuria (krew w moczu), zaparcia, bóle pleców w okolicy miednicy, utrata wagi czy zaburzenia erekcji.

Rak prostaty jest chorobą dziedziczoną genetycznie. W grupie zwiększonego ryzyka są mężczyźni z rodziny, w której nowotwór występował wcześniej. Szczególnie narażeni są panowie po 50. roku życia.

Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia choroby są również: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, przyjmowanie narkotyków oraz niezdrowa dieta.

Diagnoza raka prostaty

Diagnostyki raka prostaty nie musimy zaczynać od badania per rectum. Chorobę można wykryć także przez pomiar stężenia antygenu sterczowego (zwanego PSA) w surowicy krwi. Wskaźnik ten sprawdzimy podczas kontrolnej morfologii.

Podwyższony poziom PSA powinien być wskazaniem do dalszych badań, np. biopsji wycinka tkanki. Nie zawsze jednak oznacza on nowotwór stercza. Może to być także skutek zapalenia lub łagodnego rozrostu prostaty.

Rak prostaty to nie wyrok

Nowoczesna medycyna w wielu przypadkach pozwala na całkowite wyleczenie nowotworu. Zależy to jednak od fazy, w której znajdują się komórki nowotworowe – im szybciej je wykryjemy, tym mamy większe szanse na powrót do zdrowia.

Od niedawna leczenie raka prostaty to nie tylko zabiegi chirurgiczne. Lekarze, wykorzystując nowoczesne technologie, mogą usuwać komórki rakowe poprzez metody mało inwazyjne, np. z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych czy pola elektrycznego. Nowoczesne metody, chociaż skuteczne, są jednak bardzo kosztowne. Narodowy Fundusz Zdrowia ich nie refunduje.

Magdalena Bury

O autorze

Magdalena Bury

Zdobywczyni prestiżowego tytułu Dziennikarz Medyczny 2016 Roku w kategorii Publicystyka Internetowa. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Pedagogiki o sp. przedszkolnej i wczesnoszkolnej. W mediach od 2012 roku.

Magdalena Bury, 4 miesiące temu

Rak prostaty

Komentarze (34)
~Jacek
~Jacek 4 miesiące temu

Per rectum nic nie wykazało dopiero doświadczenie lekarza i skierowanie na biopsję po podwyższonym PSA. No i radykalna bo wszyscy urolodzy u których byłem, nawet z tytułem profesorskim, stwierdzili, że HIFU to wyłudzenie pieniędzy i strata cennego czasu.

Odpowiedz
~Nastolatek
~Nastolatek 4 miesiące temu

Mam wyjebane wiele moich bliskich ludzi zmarło w sposób łatwy i tez na nowotwór.Twierdze że jak mamy umrzeć to umrzemy i nie ma do tego żadnych wątpliwości,w końcu nie mam nic do stracenia jak tak myślę tylko życie;pp

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rak prostaty - gruczoł krokowy, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Rak prostaty - gruczoł krokowy, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie
Onkologia

Nieoczywiste objawy raka prostaty

Nieoczywiste objawy raka prostaty

Częsty nowotwór Nowotwór gruczołu krokowego znajduje się na drugim miejscu pod względem liczby zachorowań wśród mężczyzn w Polsce. W 2014 roku zdiagnozowano go u ponad 12 tys. Polaków. Ten rodzaj raka rozwija się powoli i zdarza się,...

Łagodny rozrost prostaty

Przerost prostaty a rak (WIDEO)

Przerost prostaty a rak (WIDEO) Odtwórz wideo

Łagodny rozrost prostaty to bardzo częsta dolegliwość u wielu mężczyzn powyżej 50. roku życia. Przyczyny tej choroby nie są do końca znane, ale możliwe jest, że udział w jej powstaniu biorą zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie...

Rak gruczołu krokowego

Objawy raka prostaty (WIDEO)

Objawy raka prostaty (WIDEO) Odtwórz wideo

między spożywaniem tłustych pokarmów, paleniem papierosów i piciem alkoholu a rozwojem choroby. Symptomy raka prostaty to m.in. silne parcie na mocz (...) , tym większe szanse na wyzdrowienie. O objawach raka...

Rak prostaty - gruczoł krokowy, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie

Profilaktyka w leczeniu raka prostaty (WIDEO)

Profilaktyka w leczeniu raka prostaty (WIDEO) Odtwórz wideo

diagnozy. Istnieje bowiem około 50% prawdopodobieństwa, że współistnieje już rak inwazyjny bądź że niedługo wystąpi. Pierwsze symptomy raka prostaty (...) przebiegać bezobjawowo, a jej rozwój wiąże...