Ser lekiem na raka?
Ser z zawartością nizyny może być naturalnym lekiem na raka, donoszą autorzy nowego badania opublikowanego w czasopiśmie dotyczącym terapii antyrakowych „Journal of Antimicrobial Chemotherapy”. Grupa naukowców z Wydziału Stomatologii Uniwersytetu Michigan, prowadząc badania nad działaniem produktów mlecznych, odkryła, że ser może mieć właściwości zwalczania 30 rodzajów nowotworów.
Nizyna powstaje w procesie fermentacji produktów mlecznych. Dodaje się ją też do artykułów spożywczych, jako konserwant, szczególnie przy produkcji serów. Ma formę bezbarwnego, bezsmakowego proszku. Spotykana jest w serach brie, camembert i cheddar, a także w innych produktach mlecznych. Wysokie dawki nizyny mogą pozytywnie wpływać na stan jamy ustnej.
W badaniach przeprowadzanych przez naukowców z Michigan wyizolowano i oczyszczono nizynę i podawano ją w formie koktajli mlecznych myszom z nowotworem szyi.
Już po 9 tygodniach kuracji nizyna zdołała wyeliminować od 70 do 80 proc. komórek nowotworowych. Co więcej, okazało się, że nizyna zabija także groźną i trudną do zwalczenia bakterię gronkowca złocistego opornego na metycylinę (MRSA).
Dr Yvonne Kapilia, kierownik badań i profesor z Uniwersytetu w Michigan, przyznaje, że jest to bardzo ważne odkrycie. Przypomina jednak, że obserwacje są jeszcze na zbyt wczesnym etapie, aby móc stwierdzić z całą pewnością, że podobne rezultaty uzyska się w leczeniu ludzi.
– Natura wykonała wiele z tych odkryć za nas. Nizyna była tak naprawdę testowana już od lat – komentuje Kapilia. – Od dawna znajduje zastosowanie również poza przemysłem spożywczym. Najnowsze odkrycie potwierdza potencjał tej substancji w zwalczaniu infekcji odpornych na antybiotyki, chorób przyzębia i raka – dodaje.
Skuteczność nizyny związana jest z zadawaniem podwójnego ciosu: wiązaniu bakterii i oddziaływaniu, zanim jeszcze superbakterie odporne na antybiotyki mają szansę ruszyć do akcji. Drobnoustroje odporne na antybiotyki są bardzo trudne do zwalczenia, a nizyna może niszczyć ich kolonie, które łączą się w celu hamowania działania antybiotyku. Spożywanie nizyny w formie koktajli może okazać się skuteczniejsze, ponieważ w ten sposób spożyjemy do 20 razy więcej substancji, niż zjadając porcję sera.
Kapilia przypomina, że choć rezultaty są bardzo obiecujące, wciąż jest zbyt wcześnie, aby orzec, że nizyna będzie działała na ludzki organizm tak samo, jak w przypadku myszy.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.