Płyn z dżdżownic lekiem na raka? Nowe odkrycie naukowców z Lublina

Naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie opracowali preparat, który może pomóc w leczeniu raka płuc. Wynalazek został już opatentowany.

Sensacyjna informacja

Informacja o sukcesie lubelskich naukowców pojawiła się na Facebooku Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Natychmiast spotkała się z zainteresowaniem mediów. Sami naukowcy studzą jednak emocje.

Badania nad preparatem rozpoczęły się 5 lat temu, a informacje o jego antynowotworowych właściwościach pojawiały się w doniesieniech medycznych już wcześniej. Dżdżownice stosowano także w medycynie ludowej. Prof. Jolanta Rzymowska oraz dr Przemysław Kołodziej z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i dr hab. Marta Fiołka z UMCS podjęli temat oraz opisali dokładnie toksyczność płynu celomatycznego, jaki zawierają te zwierzęta.

- Preparat powstał z płynu celomatycznego dżdżownicy Denrobaena veneta, czyli tego, co znajduje się w ciele tego "robaka". Dżdżownice były traktowane łagodny bodźcem elektrycznym, po czym wyrzucały z siebie płyn. Trwało to dosłownie kilka sekund - precyzuje prof. Jolanta Rzymowska.

Badania lubelskich uczonych wykazały, że płyn bardzo szybko powoduje rozpad krwinek czerwonych. Podobne działanie wykazuje w stosunku do komórek raka płuc A549 oraz komórek zdrowych nabłonka oskrzelowego. Badacze postanowili więc przebadać go jeszcze dokładniej pod kątem wyeliminowania toksyczności na komórki zdrowe, ale przy jednoczesnym zachowaniu aktywności przeciwnowotworowej.

W prowadzonych dwutorowo badaniach okazało się, że płyn niszczy w badaniach in vitro komórki raka płuc nawet w 80 proc., nie uszkadzając przy tym zdrowych.

Udało się to po podgrzaniu płynu i określeniu odpowiedniego stężenia białka. Po takiej obróbce termicznej, płyn efektywnie uszkadza komórki nowotworowe, nie działając toksycznie na te prawidłowe nabłonkowe tak w oskrzelach, jak i skórze ludzkiej.

"Komórki nowotworowe wykazywały ograniczoną proliferację oraz ginęły w wyniku programowanej śmierci komórek - apoptozy. Przy zastosowaniu wielu technik mikroskopowych oraz badań molekularnych potwierdzono cytotoksyczne działanie badanego preparatu na poziomie in vitro" – informują naukowcy.

Lek na raka?

Wynalazek lubelskich naukowców przyjął już Urząd Patentowy RP. Wydał on decyzję o udzieleniu patentu na wynalazek pt.: "Płyn celomatyczny dżdżownicy Dendrobaena veneta do zastosowania w leczeniu raka płuc".

Mimo że skład chemiczny preparatu został wstępnie scharakteryzowany, nadal nie wiadomo, czy znajdzie praktyczne zastosowanie w leczeniu raka płuc.

- Na chwilę obecną jesteśmy pewni, że preparat wykazuje działanie cytotoksyczne. Na mówienie o tym, że jest to lek, na razie jest jednak zdecydowanie za wcześnie. Przed nami dwa etapy badań, które mogą potrwać kilka lat - zauważa prof. Rzymowska. I dodaje, że przede wszystkim trzeba zbadać wpływ preparatu na organizm zwierząt w laboratorium, a później podać go eksperymentalnie ludziom. Oczywiście ochotnikom.

Komentarze (4)
~Szczeciniak
~Szczeciniak około miesiąca temu

Spokojnie ! Koncerny farmaceutyczne odpowiednio spacyfikują niepoprawnych naukowców. Nie pozwolą by ktoś odbierał im mamone za skuteczne leczenie gdyż podleczanie daje więcej zysku niż wyleczanie

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka, rodzaje, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka, rodzaje, leczenie
Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka, rodzaje, leczenie

Wczesne objawy raka płuc

Wczesne objawy raka płuc

się z lekarzem. Na następnej stronie obejrzysz WIDEO Redakcja poleca: Naukowcom z Lublina udało się zniszczyć komórki nowotworowe przy pomocy dżdżownic (...) lub suchego powietrza. Jednak dolegliwość,...

Onkologia

Lek na raka odnaleziony?

Lek na raka odnaleziony?

Odkrycie duńskich naukowców może się okazać przełomem, który ocali życie milionów osób z różnymi typami nowotworów. Czy wyczekiwany lek na raka (...) miesiąca od podania pierwszej dawki...

#dzieńdobryWP

Odkryto nowe grupy krwi (WIDEO)

Odkryto nowe grupy krwi  (WIDEO) Odtwórz wideo

Ciało człowieka cały czas zaskakuje. Odkrycie dwóch zupełnie nowych grup krwi pokazuje, jak niewiele jeszcze wiemy na temat naszego organizmu (...) . O tym, co nowe doniesienia naukowców mogą wnieść w nasze życie opowiadają...

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Nowe odkrycie naukowców pozwoli przewidzieć rozwój raka żołądka

Nowe odkrycie naukowców pozwoli przewidzieć rozwój raka żołądka

jego wykrycie następuje zbyt późno, a szanse chorego na przeżycie stają się minimalne. Najnowsze odkrycie azjatyckich naukowców odsłania jednak kolejną (...) w amerykańskim Journal of Pathology, chińscy naukowcy...

Żywienie

Chemicy pracują nad lekiem na raka trzustki

stwierdzić, czy odkrycie naukowców przyczyni się do powstania leku na raka trzustki. Badacze jednak nie wykluczają tego. - Droga (...) Naukowcy z Politechniki...

Rak nerki - przyczyny, objawy, diagnostyka, klasyfikacja, przerzuty, leczenie

Rak nerki - nowe leki (WIDEO)

Rak nerki - nowe leki (WIDEO) Odtwórz wideo

jak dotychczasowe leki przeciwnowotworowe stosowane w przypadku raka nerki. Punktem uchwytu tego leku jest nowotworzenie naczyń. Naczynia rosną (...) jest jednak dużo niższa. Z tym lekiem wiążą się...