Trwa ładowanie...

Sposób na MRSA

Już wkrótce możliwa będzie skuteczna walka z antybiotykoopornymi bakteriami MRSA. „New Scientist” donosi, że odkryte przez amerykańskich naukowców przeciwciało niszczy najważniejsze białka tej bakterii.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Co to jest MRSA?

MRSA to odporne na antybiotyki szczepy gronkowca, które bardzo często powodują zakażenia wewnątrzszpitalne. Każdego roku ta forma bakterii Staphylococcus Aureus odpowiada za około 100 tys. zgonów, najczęściej w krajach słabo rozwiniętych. Infekcje bakteryjne wywołane tymi drobnoustrojami bardzo trudno jest wyleczyć, gdyż niewiele antybiotyków na nie działa, a bakterie bardzo szybko się na nie uodparniają.

2. Niszczące przeciwciało

W trakcie badań prowadzonych na University of Rochester w Nowym Jorku naukowcy zidentyfikowali przeciwciało niszczące ściany komórkowe bakterii MRSA. Dzięki niemu uniemożliwia się podziały bakterii, a tym samym wzrost całej kolonii. Przeciwciało to działa na występujące we wszystkich szczepach bakterii MRSA białko – glukozaminidazę. W wyniku zastosowania tego przeciwciała bakterie łączyły się w łańcuchy lub ginęły. Odkrycie amerykańskich naukowców znajdzie zastosowanie w szczepionce przeciw MRSA, która najprawdopodobniej już wkrótce pojawi się na rynku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.