Trwa ładowanie...

PMS to nie wymysł, lecz realny problem zdrowotny milionów kobiet

Avatar placeholder
13.11.2017 14:55
PMS
PMS

Artykuł sponsorowany

Co miesiąc na 7–10 dni przed miesiączką masz bóle podbrzusza, nie możesz zasnąć i wszystko cię denerwuje? To może być PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego. Jego dolegliwości odczuwa 80 proc. kobiet w wieku rozrodczym, ale tylko co czwarta z nich decyduje się na podjęcie leczenia1.

1. Co to jest PMS?

Pod nazwą „zespół napięcia przedmiesiączkowego” (ang. premenstrual syndrome, PMS) kryje się około 300 dolegliwości psychicznych i fizycznych, które w różnej konfiguracji i z niejednorodnym nasileniem dokuczają co miesiąc kobietom na całym świecie2. Ich przyczyną są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie pań przed miesiączką.

Do najczęstszych objawów towarzyszących PMS należą3:

Zobacz film: "Leki biologiczne na łuszczycę"
  • bóle i zawroty głowy,
  • bóle podbrzusza,
  • tkliwość piersi,
  • uczucie zatrzymania wody w organizmie,
  • przyrost masy ciała,
  • bezsenność,
  • problemy z koncentracją,
  • obniżony nastrój,
  • rozdrażnienie,
  • nieuzasadniony gniew lub agresja,
  • płaczliwość,
  • uczucie ciągłego napięcia i zmęczenia,
  • utrata apetytu lub wręcz przeciwnie – nadmierne objadanie się,
  • wykwity skórne,
  • biegunki lub zaparcia,
  • nudności,
  • obniżone libido.

Osiem na dziesięć miesiączkujących kobiet zgłasza co najmniej jeden z objawów towarzyszących PMS, co nie znaczy, że nie może być ich więcej. Zwykle pojawiają się one 7–10 dni przed miesiączką, najbardziej nasilają się 1–2 dni przed pierwszym dniem krwawienia, a zanikają wraz z jego wystąpieniem1.

U około 2–9 proc. miesiączkujących kobiet obserwuje się objawy ciężkiego PMS, nazywanego fachowo przedmiesiączkowym napięciem dysforycznym (premenstrual dysphoric disorder, PMDD)4. Charakteryzuje się on takimi symptomami jak: depresja, niepokój, drażliwość, brak pewności siebie, wzdęcia brzucha, ból piersi. Kobiety, które mają takie objawy, bardzo często nie są w stanie normalnie funkcjonować.

2. Weź Castagnus i nie bój się PMS!

Choć zespół napięcia przedmiesiączkowego nie został uznany przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę, istnieją skuteczne metody łagodzenia jego objawów. Jedną z nich jest Castagnus – dostępny bez recepty, naturalny lek zawierający wyciąg z owoców niepokalanka mnisiego (łac. Agni casti fructus extractum siccum).

Badania dowodzą, że zioło to łagodzi objawy towarzyszące PMS, w tym zaburzenia emocjonalne, uczucie obrzmienia, bolesność piersi oraz głowy5,6. Wskazaniem do jego stosowania są również zaburzenia miesiączkowania objawiające się nadmiernym krwawieniem lub zbyt częstymi dodatkowymi krwawieniami w czasie cyklu.

Problem w tym, że wiele kobiet nie wie, że PMS można leczyć. Tylko 25 proc. tych, które doświadczają jego objawów, zwraca się o pomoc do lekarza i podejmuje terapię1. Ma to zmienić kampania edukacyjna #NieTracęDni. Jej celem jest też obalenie mitów na temat PMS i uświadomienie Polakom, że nie jest to wymysł, lecz realny problem zdrowotny. Dla kobiet, które się z nim zmagają, oznacza średnio 120 dni w roku, czyli 8 lat gorszego funkcjonowania w ciągu całego życia7. Wyśmiewanie PMS jest więc nie na miejscu.

Jeśli masz objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, sięgnij po Castagnus i przyłącz się do akcji #NieTracęDni. Pomóż zmienić spojrzenie Polaków na ten problem.

CASTAGNUS, tabletki. SKŁAD: wyciąg suchy z owoców niepokalanka mnisiego (7-13:1) – 45mg (Agni casti fructus extractum siccum), Ekstrahent - etanol 60% [m/m], wyciąg natywny 10%, glukoza 90% [m/m]. WSKAZANIA DO STOSOWANIA: – zaburzenia cyklu miesiączkowego (menstruacji i cyklu miesiączkowego spowodowane przejściową lub trwałą niedoczynnością ciałka żółtego, objawiające się nadmiernym krwawieniem lub zbyt częstym dodatkowym krwawieniem w cyklu); – zespół napięcia przedmiesiączkowego (to znaczy dolegliwości pojawiające się na krótko przed pojawieniem się miesiączki objawiające się: bolesnością i uczuciem obrzmienia piersi (mastodynia), zaburzeniami równowagi emocjonalnej, bólami głowy typu migrenowego, obrzmieniem okolic twarzy, rąk i stóp). PRZECIWWSKAZANIA: Nie należy stosować leku Castagnus przy nadwrażliwości na którykolwiek ze składników preparatu, nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY: Wrocławskie Zakłady Zielarskie „Herbapol” S.A., ul. Św. Mikołaja 65/68, 50-951 Wrocław.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze