Trwa ładowanie...

Podpowiedzą, jak możesz uratować komuś życie - młodzi działacze DKMS

Studenci Liderzy zjechali do Warszawy z całej Polski, aby wziąć udział w warsztatach szkoleniowych Fundacji DKMS w ramach VIII edycji projektu studenckiego Helpers’ Generation. Spotkanie odbywało się w dniach 4-5 X 2016 i przyciągnęło studentów zarówno z uniwersytetów medycznych, jak i uczelni humanistycznych i politechnik – w sumie w wydarzeniu wzięło udział 75 studentów z 40 szkół wyższych. Wszystko po to, aby zaangażować środowisko akademickie w walkę z nowotworem krwi przez edukację w tym zakresie oraz rejestrację potencjalnych dawców szpiku.

Zobacz film: "Czy rak boi się noża?"

1. Studenci Liderzy DKMS

Rekrutacja na Liderów odbywała się na przełomie września/października br. na wszystkich uczelniach w Polsce. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem - odnotowano 132 zgłoszenia z 66 uczelni i choć wybrano 75 Liderów, to nikt nie powinien czuć się przegrany:

- W naszym projekcie nie ma konkurencji i rywalizacji – podkreśla Mateusz Łachacz, Koordynator Projektu HELPERS’ GENERATION z Fundacji DKMS. – Podczas warsztatów spotkali się Studenccy Liderzy z całej Polski, z różnych roczników i z uczelni o rozmaitych profilach. Wierzymy, że ta różnorodność zaprocentuje tym, że wszyscy będą wymieniać się pomysłami i doświadczeniami oraz się wspierać.

Zarówno my, pracownicy Fundacji DKMS, jak i Studenccy Liderzy tworzymy jedną drużynę, która gra do tej samej bramki. Dzięki temu, że każdy z nas jest trochę inny, ma inne zdolności, kompetencje i możliwości będziemy mogli wspólnie zrobić coś wielkiego i podarować szansę na przeżycie kolejnym osobom cierpiącym na nowotwory krwi i potrzebującym przeszczepienia szpiku i komórek macierzystych!

Fundacja DKMS / materiały prasowe
Fundacja DKMS / materiały prasowe

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się, jak funkcjonuje DKMS oraz nauczyli się, jak samodzielnie zorganizować rejestrację nowego potencjalnego dawcy.

- Jest super, atmosfera jest genialna – mówiła podczas warsztatów Milena Traczyńska, studentka II roku na Uniwersytecie Wrocławskim - wszyscy ludzie tutaj są kochani, aż trudno uwierzyć, że znamy się od dwóch dni.

O Fundacji DKMS Milena dowiedziała się z internetu. Długo zastanawiała się nad tym, czy jest gotowa, aby zostać dawcą szpiku i komórek macierzystych. Kiedy już to zrobiła, chciała zaangażować się jeszcze bardziej w działalność Fundacji. Z internetu dowiedziała się, że Fundacja DKMS poszukuje osób, które zorganizują Dni Dawcy podczas WOŚP-u w Ostrowcu Świętokrzyskim i postanowiała spróbować swoich sił.

 - Kiedy pierwszy raz poczułam, co to znaczy rejestrować ludzi, czyli pośredniczyć w ratowaniu ludzkiego życia, to już wiedziałam,  że to doświadczenie zostanie ze mną na zawsze i że nie ma piękniejszej inicjatywy do podjęcia na studiach, na które się wybierałam – opowiada Milena. - Spędzanie czasu przy stanowiskach rejestracyjnych daje mi tyle satysfakcji i tyle radości, że aż trudno mi to porównać z jakimiś innymi przeżyciami.

Kiedy Milena zaczęła studia, postanowiła kontynuuować swoją działaność w DKMS. Poznała Studenckich Liderów Fundacji DKMS ze swojej uczelni i została wolontariuszką. W tym roku sama zgłosiła się do projektu i już jako Studencka Liderka wraz ze swoją przyjaciółką, będzie organizowała akcję rejestracji. Pomysłów grupie Mileny nie brakuje.

Fundacja DKMS / materiały prasowe
Fundacja DKMS / materiały prasowe

- Wymyśliliśmy wspólną akcję promocyjną „Studencka Strona Mocy” – opowiada Milena. – W ramach tej akcji będziemy promować nasze akcje krwiodawstwa, zbiórkę dla potrzebujących ze Szlachetną Paczką i oczywiście Dni Dawcy Szpiku z Fundacją DKMS.

Ponieważ wszystkie te działania zbiegają się  na naszej uczelni w tym samym czasie, stwierdziliśmy, że połączymy siły i w grudniu zorganizujemy miesiąc pomagania. Zaangażowani są członkowie Samorządu Studentów i Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a także studenci Uniwersytetu Wrocławskiego. Do promocji wykorzystamy fanpage na Facebooku. Cieszę się, że podczas warsztatów dowiedziałam się, na co mamy zwrócić uwagę i czego lepiej unikać. Teraz po prostu do dzieła!

Karina Cichy, studiuje na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Zabrzu na kierunku lekarskim:

– Jest to mój pierwszy wyjazd z Fundacją DKMS i jestem mega pozytywnie nastawiona i zaskoczona. Ludzie, którzy tu pracują są wspaniali, mili, pomocni, cały czas powtarzają, że jak tylko mamy jakiś problem, to możemy w każdej chwili dzwonić – opowiada Karina. - Myślę, że to jest niezwykle ważne, żebyśmy wiedzieli, że mamy wsparcie w każdym momencie.

Karina planuje zorganizować wykład na temat przeszczepień szpiku i komórek macierzystych dla studentów, poprowadzony przez lekarza hematologa współpracującego z jej uczelnią.

Fundacja DKMS / materiały prasowe
Fundacja DKMS / materiały prasowe

Z kolei Eliza Kurtysiak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uważa, że najważniejszym efektem jej zaangażowania nie będzie liczba zarejestrowanych osób, ale dotarcie do potencjalnych dawców z informacją o samei idei.

_– Nie chcę dopuścić do sytuacji, że któryś ze studentów nie podejmie decyzji o rejestracji z przyczyny niewystarczającej wiedzy, ponieważ my przed akcją (w ramach kampanii informacyjnej) nie dotarliśmy do niego i tej wiedzy mu nie przekazaliśmy. Najważniejsze jest to, żeby poinformować, że można uratować komu życie i że jest cała rzesza osób, które na tę szansę czekają każdego dni_a – podkreśla Eliza.

Młoda liderka ocenia warsztaty pozytywnie: - Było bardzo fajnie. Mieliśmy szanse się poznać, byliśmy przypadkowymi dla siebie osobami, a okazuje się, że złapaliśmy fajny kontakt, ja ze swoją współlokatorką z pokoju nie mogłam się nagadać, poznaliśmy też inne osoby z całej Polski, z którymi w innych okolicznościach nigdy bym się nie spotkała.

Filip Gajewski, student I roku na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym podkreśla z kolei, że szkolenia zostały przeprowadzone bardzo profesjonalne i że nie spodziewał się, że otrzyma aż tak dużą dawkę przydatnej wiedzy na wysokim poziomie merytorycznym.

Filip również ma już plan na swoją akcję rejestracji.

- Mamy platformę e-dziekanatu – opowiada student. – Dzięki niej wszystkich studentów będziemy mogli powiadomić o naszych planach i Dniach Dawcy, które zorganizujemy na naszej uczelni. Planujemy też zorganizować prelekcje na temat idei dawstwa.

Podejrzewamy, że to będzie najskuteczniejszy sposób, żeby zwerbować młode osoby do akcji. Będziemy celować w wydziały bardziej męskie, myślę, że to będzie super miejsce do przeprowadzenia akcji. Trzeba postarać się, żeby idea dawstwa stała się tym osobom bliższa, żeby potencjalni Dawcy zobaczyli, co się kryje po tej drugiej stronie, że czeka tam człowiek, który cierpi, ma rodzinę i czeka na pomoc.

Fundacja DKMS / materiały prasowe
Fundacja DKMS / materiały prasowe

Rezultatem poprzednich VII edycji projektu studenckiego jest szansa na życie ofiarowana 275 osobom cierpiącym na nowotwory krwi. Aż tylu młodych ludzi, spośród zarejestrowanych przez Studenckich Liderów, stało się do tej pory dawcami faktycznymi, czyli oddało komórki macierzyste dla ratowania innych. Równocześnie do tej pory studenci zarejestrowali 82 013 potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych.

To musisz wiedzieć

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.