Pojawia się podczas snu. To oznaka zdewastowanej wątroby
Chora wątroba nie boli, dlatego diagnoza często przychodzi wtedy, gdy narząd jest już na wyczerpaniu. Czasami jednak warto zwrócić uwagę na niektóre znaki ostrzegawcze, które wysyła nam nasz organizm. Mogą one bowiem wskazywać na poważne uszkodzenie tego ważnego organu, czyli na marskość wątroby.
1. Co zwiększa ryzyko marskości wątroby?
Chociaż marskość wątroby może być uwarunkowana genetycznie, to istnieją również inne czynniki znacząco zwiększające ryzyko jej rozwoju. Jednym z nich jest [zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C (WZW C)](zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C (WZW C)). Choroba jest też częściej diagnozowana u osób nałogowo spożywających alkohol oraz pacjentów z zaawansowaną niewydolnością prawej komory serca.
Do uszkodzenia tego narządu może też doprowadzić przyjmowanie niektórych leków. Nieodwracalne zmiany w wątrobie powoduje również niewłaściwa dieta obfitująca w sól, cukier czy wysokoprzetworzoną żywność i tłuste, smażone potrawy. Fatalny wpływ na ten organ ma także palenie papierosów.
2. Nietypowy objaw chorej wątroby
Wątroba nie boli – podkreślają lekarze. Często pierwsze objawy widoczne są dopiero na zaawansowanym stadium choroby. Nasze ciało może jednak wysyłać sygnały, których nie wolno lekceważyć, nawet jeśli wydają nam się niezwiązane z tym narządem.
Do takich symptomów zaliczane są bolesne skurcze mięśni podudzi, które pojawiają się zwłaszcza nocą. Chorzy skarżą się również na skurcze obejmujące palce u stóp. Objawem chorej wątroby mogą być również skurcze pojawiające się w dole brzucha. Może towarzyszyć im także uczucie pełności i obrzęku brzucha, który staje się bolesny i tkliwy.
Należy jednak pamiętać, że wyżej wymienione symptomy mogą wskazywać na inne schorzenia, dlatego należy je skonsultować z lekarzem, który zleci odpowiednie badania potwierdzające lub wykluczające chorobę.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.