Pokrywa 95 procent jej ciała. Już nie zamierza ukrywać swojej choroby
Łuszczyca to niezwykle uciążliwa choroba i nikt nie wie tego lepiej od 22-letniej Shresthy Tiwari. Zmiany chorobowe pokrywają ponad 95 procent ciała młodej kobiety, powodują ogromny ból i krwawienie. Dziewczyna nie chce jednak ukrywać swojego ciała. Pragnie czerpać z życia pełnymi garściami.
1. Choroba skóry uniemożliwia jej normalne życie
Stan Shresthy jest tak poważny, że musiała zrezygnować z pracy. Każdego dnia musi zmagać się z dyskomfortem i przykrymi komentarzami ze strony obcych. 22-latka podzieliła się swoją historią i przyznaje, że największą przeszkodą do pokonania są negatywne uwagi.
"Wykonywanie normalnych obowiązków domowych, a nawet siedzenie prosto, kiedy ciało jest całkowicie pokryte łuszczycą, jest wyjątkowo niewygodne. Obecnie przerwałam karierę, ponieważ trudno było mi poradzić sobie z pracą przy aktywnym zaostrzeniu łuszczycy" – wyjaśnia młoda kobieta.
Jednak pomimo zmagań, jakie powoduje łuszczyca, Shrestha każdego dnia dzielnie walczy z przeciwnościami i nie poddaje się w walce z chorobą. Ma nadzieję, że niektóre zmiany skórne uda się usunąć.
Młoda kobieta obawia się, że będzie musiała stawić czoła kolejnemu wybuchowi łuszczycy z powodu obciążenia pracą, co uniemożliwi jej powrót do obowiązków w pełnym wymiarze godzin. Czasem z powodu swędzenia skóra zaczyna krwawić.
"Powstrzymanie się od drapania wymaga dużego wysiłku. Stosowanie kremów nawilżających przez cały dzień, upewnianie się, że się nie zranię sprawiają, że normalne życie staje się bardzo wyczerpujące" – wyjawia Shrestha.
2. Odrzucona przez społeczeństwo
Łuszczycę u 22-latki zdiagnozowano, gdy miała 8 lat. Zmiany pojawiły się najpierw na jej stopach, ale łatwo było je ukryć. Z wiekiem stan Shresthy zaczął się pogarszać i choroby nie dało się ukrywać pod ubraniem.
Wtedy zaczęły się wyzwiska. Rówieśnicy wyśmiewali młodą kobietę i nieustannie rzucali przykre uwagi na temat jej wyglądu. 22-latka wstydziła się swojego stanu i mówiła innym, że zmiany są spowodowane oparzeniami.
"Przez całe dzieciństwo sprawiano, że czułam, że moja skóra nie jest normalna. Nieznajomi patrzyli na mnie dziwnie – często łapałam spojrzenia śledzące mnie. Te spojrzenia i twarze sprawiały, że czułam się brzydka od środka. To było przygnębiające" – wyznała Shrestha.
Młoda kobieta przez większość życia czuła się nieakceptowana. Łuszczyca bardzo wpłynęła na pewność siebie i zdrowie psychiczne Shresthy. Zdała sobie sprawę, że nieznajomi jej unikają i boją się, że choroba jest zakaźna.
3. Nieustanna walka z łuszczycą
Mimo wszystko Shrestha w końcu zaakceptowała swoją skórę i zaczęła pokazywać swoje zmiany skórne. Potem zaczęła otwarcie mówić o swoim stanie w mediach społecznościowych. Już nie ukrywa swojej łuszczycy.
Aby poprawić swój stan, Shrestha stosuje zdrową dietę i medytuje, by poradzić sobie ze stresem i lękami. Często bierze zimne prysznice i stosuje odpowiednią pielęgnację, by chronić skórę. Stara się też pomagać innym.
Obserwujący chwalą 22-latkę za odwagę i inspirację. "Zaczęłam budować internetową społeczność walczących z łuszczycą. W przyszłości chcę pomóc tym ludziom, udzielając im fachowych porad na temat medycyny alternatywnej i tego, jak mogą rozpocząć naturalną podróż uzdrawiania" – podsumowała Shrestha.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.