Trwa ładowanie...

Polacy wydają coraz więcej na leki (WIDEO)

Avatar placeholder
07.03.2019 13:52

Rynek farmaceutyczny generalnie rośnie od wielu lat. Jedyny rok, w którym odnotowaliśmy ujemną dynamikę rynku to był rok 2012, kiedy wchodziła nowa ustawa i to spowodowało pewnie zakłócenia w zakresie wzrostu rynku farmaceutycznego. Natomiast przez szereg lat, od właściwie transformacji, rynek rośnie.

W naszej opinii, wzrost rynku farmaceutycznego rzędu 4 do 6 procent w skali roku to jest taki wzrost, który wynika z czynników fundamentalnych, które wpływają na wyższą z roku na rok wartość rynku farmaceutycznego w Polsce. To są głównie czynniki demograficzne, wzrost świadomości zdrowotnej obywateli w zakresie leczenia, samoleczenia. To powoduje, że rynek rośnie i sądzimy, że perspektywy takiego wzrostu będą utrzymane również w latach kolejnych.

Można powiedzieć, że są takie trzy segmenty. Jeden segment to jest leki na receptę, który z kolei się dzieli na leki refundowane i nierefundowane i segmenty OTC, opisywany i dosyć szeroki, gdzie są zarówno leki, które można kupić bez recepty, jak i wszelkiego rodzaju suplementy diety. Do tego dochodzi oczywiście część sprzedaży kosmetyczna, które oczywiście w tej części farmaceutycznej nie ma bardzo dużego udziału. No w naszych skonsolidowanych przykładach ze względu na wyłączenie spółki Natura, już w tej chwili większy ten udział jest.

Ostatnio, trendy jaki obserwowaliśmy, były związane ze zmianą wspomnianych regulacji prawnych od początku roku 2012. Od tego czasu rynek leków refundowanych na receptę i jego udział niestety się zmniejszył gdzieś o około 4 punkty procentowe w stosunku do sytuacji sprzed zmiany i jest od tego czasu dosyć stabilny. To 4 procent po równo wypełniły leki refundowane na receptę i segment OTC.

W naszej branży niezwykle istotne jest również zwiększenie dostępności do terapii lekowych dla pacjentów. Niestety, w Polsce mamy dosyć duży procent odpłatności za leki przez pacjentów, co powoduje, że zjawisko nie wykupywania recept, przerywania terapii przez pacjentów jest niestety często obserwowane. I w tym zakresie każde inicjatywa, która zmierzałaby do tego, że tą dostępność zwiększymy dla pacjentów, zwłaszcza tych uboższych, osób starszych, no zdecydowanie jest dobra perspektywą tutaj, przede wszystkim dla pacjentów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze