Trwa ładowanie...

Polacy wydają coraz więcej na leki (WIDEO)

Zobacz film: "Polacy wydają coraz więcej na leki"

Rynek farmaceutyczny generalnie rośnie od wielu lat. Jedyny rok, w którym odnotowaliśmy ujemną dynamikę rynku to był rok 2012, kiedy wchodziła nowa ustawa i to spowodowało pewnie zakłócenia w zakresie wzrostu rynku farmaceutycznego. Natomiast przez szereg lat, od właściwie transformacji, rynek rośnie.

W naszej opinii, wzrost rynku farmaceutycznego rzędu 4 do 6 procent w skali roku to jest taki wzrost, który wynika z czynników fundamentalnych, które wpływają na wyższą z roku na rok wartość rynku farmaceutycznego w Polsce. To są głównie czynniki demograficzne, wzrost świadomości zdrowotnej obywateli w zakresie leczenia, samoleczenia. To powoduje, że rynek rośnie i sądzimy, że perspektywy takiego wzrostu będą utrzymane również w latach kolejnych.

Można powiedzieć, że są takie trzy segmenty. Jeden segment to jest leki na receptę, który z kolei się dzieli na leki refundowane i nierefundowane i segmenty OTC, opisywany i dosyć szeroki, gdzie są zarówno leki, które można kupić bez recepty, jak i wszelkiego rodzaju suplementy diety. Do tego dochodzi oczywiście część sprzedaży kosmetyczna, które oczywiście w tej części farmaceutycznej nie ma bardzo dużego udziału. No w naszych skonsolidowanych przykładach ze względu na wyłączenie spółki Natura, już w tej chwili większy ten udział jest.

Ostatnio, trendy jaki obserwowaliśmy, były związane ze zmianą wspomnianych regulacji prawnych od początku roku 2012. Od tego czasu rynek leków refundowanych na receptę i jego udział niestety się zmniejszył gdzieś o około 4 punkty procentowe w stosunku do sytuacji sprzed zmiany i jest od tego czasu dosyć stabilny. To 4 procent po równo wypełniły leki refundowane na receptę i segment OTC.

W naszej branży niezwykle istotne jest również zwiększenie dostępności do terapii lekowych dla pacjentów. Niestety, w Polsce mamy dosyć duży procent odpłatności za leki przez pacjentów, co powoduje, że zjawisko nie wykupywania recept, przerywania terapii przez pacjentów jest niestety często obserwowane. I w tym zakresie każde inicjatywa, która zmierzałaby do tego, że tą dostępność zwiększymy dla pacjentów, zwłaszcza tych uboższych, osób starszych, no zdecydowanie jest dobra perspektywą tutaj, przede wszystkim dla pacjentów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza