Postanowił zaaplikować sobie morfinę w nietypowy sposób. Lekarze musieli amputować mu palce
51-latek, który borykał się z uzależnieniem od narkotyków, chciał uśmierzyć głód za pomocą morfiny. Zmiażdżył tabletki i postanowił je wstrzyknąć w przedramię. Lekarzom, mimo prób, nie udało się uratować palców mężczyzny.
1. Doszło do rabdomiolizy
Na łamach "American Journal of Case Reports" ukazało się studium przypadku 51-letniego mieszkańca stolicy Brazylii. Mężczyzna podczas kryzysu abstynencyjnego postanowił wstrzyknąć sobie w przedramię morfinę. Ta występuje w postaci płynu do iniekcji, a także tabletek doustnych. Brazylijczyk wykorzystał rozkruszone tabletki opiatu.
Już godzinę później trafił do stołecznego szpitala, gdzie lekarze rozpoczęli interwencję. Zauważyli, że palce mężczyzny są sine i zimne. Przedramię pacjenta zaczęło puchnąć, a wkrótce później okazało się, że stan 51-latka jest na tyle poważny, że konieczne jest umieszczenie go na oddziale intensywnej opieki medycznej.
Diagnoza? Rabdomioliza, czyli rozpad mięśni. Może do niego dojść wskutek urazu mechanicznego, ale też z powodu zatrucia lekami czy alkoholem, a nawet niektórych infekcji wirusowych. Do rabdomiolizy mogą doprowadzić poparzenia, intensywny wysiłek fizyczny, porażenie prądem, a także przedawkowanie takich substancji jak kokaina czy amfetamina.
Dochodzi wówczas do przedostania się do krwiobiegu składników znajdujących się wewnątrz komórek mięśniowych. To może doprowadzić do uszkodzenia serca i nerek, a niekiedy jest stanem zagrażającym życiu.
2. Lekarze musieli amputować palce
W przypadku 51-latka ucierpiały początkowo nerki, jednak już po dziesięciu dniach okazało się, że konieczna jest amputacja wszystkich pięciu palców prawej ręki. Mauro Passos, kardiolog z University of Brasilia, przyznał, że lekarze użyli kamer termowizyjnych, by ocenić postęp procesu martwiczego w palcach mężczyzny. Ich zdaniem morfina była zanieczyszczona, co spowodowało uszkodzenie wyściółki tętnic i odcięło dopływ krwi do palców pacjenta.
Morfina to silny lek przeciwbólowy, ale też środek psychoaktywny. Jest alkaloidem, który działa bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy. Stosuje się ją w klinicznym uśmierzaniu bólu, jednak ma też silne działanie uzależniające.
Mimo to w niektórych krajach stosowana jest do opiatowej terapii substytucyjnej (ang. opiate substitution theraphy, OST).
Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ogłosiła rekordowe 80 000 zgonów związanych z opioidami w okresie od listopada 2020 r. do 2021 r. W Stanach Zjednoczonych nadużywanie opiatów jest dużym problemem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.