Powoduje raka żołądka. Wielu Polaków lekceważy zakażenie
Rak żołądka to piąty najczęściej diagnozowany nowotwór na świecie. Cechuje go brak charakterystycznych objawów. Choć główna przyczyna schorzenia jest dobrze znana lekarzom, niewielu z nich zaleca odpowiednie leczenie, które może uchronić przed tą chorobą nowotworową.
1. Jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów
Rak żołądka jest piątym najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie - wskazuje Global Cancer Observatory. To także jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów, który plasuje się na trzecim miejscu pod względem liczby zgonów.
W Polsce w 2020 r. wykryto 4505 przypadków nowotworu żołądka. W tym samym roku zmarło z jego powodu aż 4772 Polaków.
Rozbieżności wynikają z tego, że wcześniej chorobę diagnozowano u większej ilości pacjentów. Tylko w 2018 r. odnotowano 5106 diagnoz i 4900 zgonów w wyniku schorzenia.
W ramach kampanii "Servier - Wyłącz Raka", która rozpocznie się w listopadzie, czyli Miesiącu Świadomości Raka Żołądka, w czwartek 26 października odbyła się konferencja prasowa, podczas której czołowi polscy eksperci, ostrzegali przed tą groźną chorobą.
2. Bakteria, która powoduje nowotwór
Główną przyczyną raka żołądka jest zakażanie bakterią Helicobacter pylori. Niestety, wie o tym zaledwie 1 proc. Polaków - wynika z badania przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie 1021 osób i opublikowanego w ramach kampanii przez firmę K+ Research Insight LAB.
Naukowcy przypominają, że jedynym sposobem, na uniknięcie tej choroby, jest zastosowanie odpowiedniej antybiotykoterapii. Niestety, jak wskazują eksperci, często lekarze podstawowej opieki zdrowotnej nie przekonują pacjentów do leczenia.
Antybiotykoterapii po wykryciu bakterii powinni poddać się przede wszystkim:
- palacze;
- osoby nadużywające alkoholu;
- osoby, które nie odżywiają się zdrowo, a ich dieta nie jest bogata w warzywa, które zawierają antyoksydanty takie jak witamina C i witamina E.
Wykrycie zakażenia bakterią jest niezwykle proste. **Wystarczy jedynie wykonać test, który dostępny jest w aptekach i drogeriach.
3. Objawy raka żołądka
Cechą charakterystyczną tej choroby nowotworowej jest bezobjawowy przebieg, w szczególności na początkowym etapie rozwoju schorzenia. Prof. Jarosław Reguła, konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii, zaznaczył w trakcie konferencji, że pojawienie się objawów, zazwyczaj świadczy o tym, że choroba jest zaawansowana.
Towarzyszące schorzeniu dolegliwości nie są specyficzne. Są to uczucie pełności, odbijanie, zgaga czy niestrawność, które często związane są z innymi problemami zdrowotnymi.
Bardziej charakterystyczne symptomy jak chudnięcie, gazy w nadbrzuszu, jadłowstręt czy anemia mogą świadczyć o tym, że rak zdążył się już rozprzestrzenić.
Najbardziej narażone na rozwój raka żołądka są osoby po 45. roku życia. Dwukrotnie częściej chorują na niego mężczyźni.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.