Trwa ładowanie...

Prof. Andrzej Fal o powikłaniach po COVID-19. "Część obserwujemy już teraz" (WIDEO)

 Ewa Rycerz
20.04.2021 20:49

- Epidemia w takim wydaniu, jakie znamy od 13 miesięcy, odchodzi już w zapomnienie - mówi prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Ekspert wyjaśnia, że po zaszczepieniu dużej części społeczeństwa uwaga lekarzy powinna być skupiona na osobach, które cierpią na powikłania po COVID-19.

Prof. Fal podkreśla, że sytuacja osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2, jest bardzo poważna. U części z nich rozwinęły się powikłania, które będą wymagały wieloletniego leczenia. Ekspert jest zdania, że na razie nie wiadomo też, jakie zespoły "pocovidowe" mogą się rozwinąć u ozdrowieńców, część z nich już jednak lekarze obserwują.

- To np. zwłóknienia głównie w obrębie płuc czy w obrębie mięśnia sercowego. Najpoważniejsze objawy, na jakie się skarżą pacjenci, to duszność, brak powrotu do pełnej wydolności fizycznej, wielu z nich cierpi na bezsenność, zespół osłabieniowy - wylicza prof. Fal.

I podkreśla, że część z tych problemów będzie się w społeczeństwie nasilała, a lekarze będą musieli się z nimi mierzyć.

- Wydaje się, że w dużym odsetku, nawet do kilkunastu procent, te problemy zostaną na zawsze. Mamy już pacjentów, którzy ozdrowieńcami są 6,7 czy 8 miesięcy, a zmiany w kolejnych kontrolach się u nich nasilają, a nie wycofują - podsumowuje prof. Andrzej Fal.

I zaleca, by pacjenci byli kierowani na badanie tomografem komputerowym bądź badanie dyfuzji gazów.

WIĘCEJ W WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze