Trwa ładowanie...

Powikłania po COVID-19 mogą trwać nawet 6 miesięcy? Prof. Miłosz Parczewski wyjaśnia (WIDEO)

 Ewa Rycerz
18.04.2021 09:46

Coraz więcej pacjentów skarży się na długotrwałe powikłania po zakażeniu koronawirusem. Narzekają na ból głowy, silne uczucie zmęczenia oraz zaburzenia węchu i smaku. Ile mogą trwać tego typu zmiany w organizmie? Prof. Miłosz Parczewski w programie "Newsroom" podkreśla, że tego typu powikłania mogą utrzymywać się nawet do pół roku po wyleczeniu. - Zgłaszają się do nas pacjenci, którzy gorzej się czują od 3 do 6 miesięcy - mówi.

Przebieg zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zależny jest od wielu czynników, w tym od chorób współistniejących u chorego czy jego odporności. Średnio choroba trwa ok. 14 dni. Trudno jednak przewidzieć, jak długo po niej chory będzie odczuwał powikłania. Lekarze przyznają, że pacjenci zgłaszają różne zaburzenia nawet kilka lub kilkanaście tygodni po uzyskaniu negatywnego testu.

- Mówimy o powikłaniach trwających od 3 do 6 miesięcy. Tych trwających 9 nie widziałem, ale mam kilka osób, które mają zaburzenia koncentracji, długotrwałe zaburzenia węchu. Które cierpią na osłabienie czy niespecyficzne dolegliwości przewlekłego zmęczenia - wyjaśnia prof. Parczewski.

Ekspert podkreśla jednocześnie, że nie ma jeszcze strategii pomocy tym osobom. - Jeszcze nie wiemy, czy tutaj będzie potrzebna suplementacja czy pobyt uzdrowiskowy. To będzie do rozważenia, ale w tej chwili cała koncentracja medycyny jest skupiona na walce z trzecią falą, więc powikłaniami będziemy zajmować się w następnej kolejności - informuje.

Do powikłań po COVID-19 można zaliczyć uszkodzenie mózgu i powikłania neurologiczne i psychiatryczne (udary, stany lękowe, depresja, mgła mózgowa, zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego, obniżenie zdolności poznawczych), uszkodzenie serca i powikłania kardiologiczne (uszkodzenie lub zapalenie mięśnia sercowego, zatory i zakrzepy żylne, zawał) czy uszkodzenie płuc i powikłania pulmunologiczne (zwłóknienie płuc, trudności w oddychaniu, duszność, zadyszki).

WIĘCEJ W WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze