Trwa ładowanie...

Koronawirus. Powikłania po COVID-19. Dr Michał Chudzik wyjaśnia (WIDEO)

 Ewa Rycerz
17.10.2020 09:45

Zapalenie mięśnia sercowego, zakrzepica, zmiany w płucach, silne bóle głowy. To tylko niektóre z powikłań, jakie mogą wystąpić po przebyciu zakażenia koronawirusem. W programie "Newsroom" kardiolog dr Michał Chudzik wyjaśnia, od czego zależy intensywność powikłań.

1. Długie powikłania po COVID-19

- Przede wszystkim należy rozróżnić dwie rzeczy: co może wystąpić, a co obserwujemy u pacjentów. Na pewno widzimy, że osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem bardzo długo dochodzą do siebie. Odnotowujemy długi okres osłabienia, regeneracji, braku sił, zaburzenia smaku. Większość osób po izolacji domowej dochodzi do siebie, ale ten okres jest znacząco wydłużony - informuje dr Chudzik.

Specjalista wyjaśnia także, że infekcje ciężej przechodzą osoby, które prowadziły niezdrowy tryb życia. Ryzyko choroby wzrasta także u osób, które przeżywały silny stres, bardzo dużo pracowały, szczególnie nocą, i które miały zaburzony sen. - Praca w godzinach nocnych jest najczęstszym czynnikiem ciężkiego przebiegu choroby - mówi kardiolog.

2. Grypa groźniejsza od koronawirusa?

Dr Michał Chudzik mówi także o powikłaniach po przebyciu grypy. - Nie są czymś, co zdarza się rzadko. Jeśli chodzi o powikłania po przebyciu koronawirusa, trudno jest dzisiaj określić, czy są groźniejsze od tych po grypie. Nie mamy jeszcze takich badań - podsumowuje kardiolog.

Więcej w WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze