Prof. Andrzej Horban: osoby po przeszczepach powinny być szczepione jak najszybciej (WIDEO)
Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19 odpowiedział Pawłowi Kukizowi na pytania dotyczące szczepienia osób po przeszczepach. - To są osoby, które, jeśli zachorują, przejdą to prawdopodobnie ciężko i w związku z tym nie ma tutaj wyboru, te osoby powinny być szczepione - podkreślił. I dodał, że wcześniejszymi szczepieniami powinny być także objęte osoby chore na raka.
Paweł Kukiz był gościem w programie "Newsroom" w ostatnim tygodniu lutego 2021. Zdaniem polityka ruchu Kukiz'15 osoby, które przeszły przeszczep jakiegokolwiek narządu i przyjmują leki immunosupresyjne, powinny być zaszczepione bardzo szybko. Dla nich kontakt z wirusem to śmiertelne niebezpieczeństwo. Preparaty, które muszą do końca życia brać osoby po przeszczepach, obniżają odporność organizmu i sprawiają, że jakakolwiek infekcja może zagrozić ich zdrowiu. Zakażenie koronawirusem może doprowadzić do śmierci lub poważnych powikłań. Jedną z takich osób w otoczeniu polityka jest jego córka, która przeszła 3 przeszczepy nerki. Dlatego właśnie Kukiz apelował o szczepienia chorych z tej grupy ryzyka.
Na jego pytania, również w programie "Newsroom", odpowiedział prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19, specjalista w zakresie chorób zakaźnych i konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych. Ekspert jest zdania, że osoby, które przeszły przeszczep, powinny być szczepione w pierwszej kolejności. - Jest to w planie - przyznał prof. Horban. - Wiemy, że u takich osób efektywność szczepionek jest mniejsza, ale tutaj nie ma wyboru -dodał.
Doradca premiera stwierdził także, że grup, które należy zaszczepić wcześniej, jest kilka, a jedną z nich są pacjenci z czynną chorobą nowotworową. - Wiemy, że to jest trudne dla tych osób, bo one są poddawane chemioterapii i innym zabiegom, które też zniszczą układ immunologiczny, ale nie mamy wyjścia - wyjaśnił i dodał, że grupa tych chorych jest stosunkowo niewielka.
Kiedy może dojść do szczepień osób z tych grup? - Jak tylko będzie szczepionka. Przyszły nowe dane kliniczne, które mówią, że szczepionka firmy Astra Zeneca jest skuteczna dla ludzi powyżej 65. r.ż., lada dzień przyjdą kolejne dane, mówiące, że będzie ją można stosować także u starszych osób. Nakłaniam także Unię i pana premiera, żeby nacisnęli na Europejską Agencję Leków, by dopuściła szczepionkę jednodawkową, lada dzień te szczepionki powinny być i u nas - przyznał prof. Horban.
Ekspert poinformował, że następną taktyką, nad jaką zastanawia się rząd jest szczepienie jedną dawką. - Myślimy, czy zdjąć to trzymanie drugiej dawki i przejść do szczepienia jedną, bo przy takim wzroście zachorowań to zaczyna mieć sens, zaszczepimy więcej osób. To są bardzo ciężkie decyzje, dlatego, że operujemy właściwie trochę w ciemno - dodał.
Pytany o konkretną odpowiedź dla Pawła Kukiza, Horban stwierdził, że obecnie w pierwszej kolejności szczepieni są seniorzy, ponieważ to oni umierają na COVID-19 najczęściej. - Oni chorują ciężko i umierają. Naszym celem jest ochronienie ludzi, którzy mają statystycznie większą szansę śmierci niż ci, którzy mają mniejszą szansę - skonkludował.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
-
AstraZeneca w połączeniu ze Sputnikiem? Rosjanie sugerują, że w ten sposób można uzyskać najlepszą ochronę przed mutacjami COVID-19
-
Koronawirus. Ulotka informacyjna o szczepionce Pfizera w języku polskim
-
Koronawirus w Polsce. Moderna zaczyna testy szczepionki na młodzieży. "To potrzebne badania" - mówi prof. Szuster-Ciesielska
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.