Koronawirus. Prof. Szuster-Ciesielska: Epidemia wyciszy się w lecie przyszłego roku (WIDEO)
Na rychły koniec epidemii koronawirusa nie mamy co liczyć. Biorąc pod uwagę tempo procesu szczepień w Polsce oraz dostaw preparatów, koniec epidemii może nastąpić dopiero latem 2022 r. Tak przynajmniej twierdzi prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 wybuchła w marcu 2020 r. Choć pierwsze zachorowania na nieznaną dotychczas chorobę notowano jeszcze w 2019 r., to wirus obiegł świat dopiero kilka miesięcy później. Na początku epidemii najwięcej zachorowań notowano w Chinach, ale z biegiem czasu centrum pandemii koronawirusa przeniosło się do Europy, coraz więcej zakażeń potwierdzano także w Ameryce Północnej i Południowej.
W miarę upływu czasu zmianom zaczął ulegać sam wirus. Oprócz podstawowej jego wersji, naukowcy wyróżnili także mutację brytyjską, brazylijską czy południowoafrykańską. Kiedy możemy spodziewać się końca epidemii? Wszystko wskazuje na to, że nie w najbliższym czasie.
- Tutaj podawane są różne terminy, ale w naszym przypadku, biorąc pod uwagę tempo szczepień, tempo otrzymywania tych szczepionek, optymistycznym terminem będzie lato przyszłego roku - mówi prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, Zastępca Dyrektora Instytutu Nauk Biologicznych w Katedrze Wirusologii i Immunologii na Wydziale Biologii UMCS w Lublinie. - Myślę, że w wersji optymistycznej ten termin będzie bezpieczny. Będzie można spokojnie skończyć szkołę i pojechać na wakacje - dodaje ekspert.
WIĘCEJ W WIDEO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.