Trwa ładowanie...

Dlaczego szczepionka AstraZeneca nie jest zalecana u osób starszych? Wyjaśnia prof. Szuster-Ciesielska (WIDEO)

Zobacz film: "Prof. Szuster-Ciesielska o wątpliwościach dotyczących skuteczności szczepionek AstraZeneca"

Zamieszanie wokół szczepionki produkowanej przez koncern AstraZeneca. Niemieckie media, powołując się na źródła rządowe, donoszą, że Europejska Agencja Leków (EMA) nie dopuści do użytku brytyjskiej szczepionki wśród osób po 65. roku życia. Decyzja ma być ogłoszona 29 stycznia.

Badania wykazały, że szczepionka ma niższą skuteczność w przypadku osób starszych. Do sprawy odniosła się w programie "Newsroom" WP prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

- Wiek ma istotną rolę, jeśli chodzi o sprawność układu odpornościowego, dlatego ta odpowiedź zarówno przeciwko infekcjom, jak i przeciwko szczepionkom u osób starszych jest nieco spowolniona i słabsza. Być może ta szczepionka nie wykazuje takiej wysokiej skuteczności u osób starszych, chociażby na takim poziomie, jak dwie szczepionki genetyczne Pfizera i Moderny, które są dopuszczone i które sprawdzają się u osób starszych - mówiła prof. Szuster-Ciesielska.

Wirusolog odniosła się również do kwestii opóźnień i utrudnień w dostawach szczepionek. Jej zdaniem nie jest możliwe zarówno z punktu widzenia prawnego, jak i technologicznego, żeby koncerny biotechnologiczne przekazały poszczególnym krajom licencje na produkcję szczepionek.

- Wymuszenie takiej licencji nie jest proste i na pewno będzie czasochłonne. Podejrzewam, że na razie Unia Europejska nie chce sięgać po taki arsenał. Biorąc pod uwagę nabycie licencji w jakikolwiek sposób, musi temu towarzyszyć odpowiednie zaplecze produkcyjne, a tego nie mamy - podkreśla prof. Szuster-Ciesielska.

WIĘCEJ W WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.