Trwa ładowanie...

Przedmioty w domu, które mogą zwiększać ryzyko raka

Odżywiasz się zdrowo, wybierasz produkty ekologiczne, zrezygnowałeś z przetworzonej żywności. Wydaje ci się, że do minimum zmniejszyłeś już wpływ negatywnych cech środowiska na zdrowie. Niestety, szkodzi nam nie tylko nafaszerowana nawozami i konserwantami żywność. Wpływ na nasz organizm, a także na ryzyko onkologiczne ma także to, co masz domu. Jak to możliwe?

Zobacz film: "Jeden papieros dziennie zwiększa ryzyko chorób serca o 50 proc."

Meble, rury, ściany, dywany – prawdopodobnie wszystkie te przedmioty wykonane są w twoim domu ze sztucznych materiałów. W tym także tych, które mogą mieć działanie potencjalnie rakotwórcze. Co truje w domu?

1. Ubrania

Drewniane meble, garbowana skóra, elementy o srebnym kolorze, barwniki, pigmenty stosowane do produkcji ubrań. W każdym z tych produktów może znajdować się chrom. Pierwiastek wykazuje właściwości potencjalnie rakotwórcze. Jest łatwodostępny i obecny w wielu gałęziach gospodarki. Przeprowadzone w Danii badania wykazały, że stosowany był także do produkcji skórzanych butów.

2. Rury i przewody

Dom to nie tylko wyposażenie. Każdy budynek, aby był w pełni funkcjonalny, musi być wyposażony w elementy, których nie widać gołym okiem. Mowa np. o rurach i przewodach, o spoinach pomiędzy ścianami piwnicy i płyną fundamentową.

Radon to pierwiastek promieniotwóczy. Nie wpływa on bezpośrednio na nasze zdrowie, ale w połączeniu z aerozolami może wynikać do układu oddechowego i w przypadku przekroczenia dozwolonych stężeń, stanowić zagrożenie dla zdrowia, w tym zwiekszać ryzyko nowotworów.

3. Środki do czyszczenia

Formaldehyd to gaz i znany czynnik rakotwórczy. Mimo to powszechnie stosowany jest do produkcji płynów do czyszczenia, farb, pianek do izolacji.

Formaldehyd jest silnym alergenem. Już niewielki z nim kontakt może powodować czerwone plamy na skórze, trudności z oddychaniem, pieczenie w gardle, nosie, podrażnienie błon śluzowych.

4. Dywany

Kadm to jeden ze składników dymu tytoniowego. Jeśli nie palisz, ale udajesz się z wizytą do osoby, która to robi, weź pod uwagę, że kadm może znajdować się w całym domu tej osoby. To możliwe, ponieważ związki z dymu papierosowego osiadają na firankach, dywanach, tapicerce. Wywietrzenie i mycie może nie przynieść spodziewanego efektu.

11 zaskakujących sposobów, dzięki którym zmniejszymy zanieczyszczenie powietrza w naszym domu
11 zaskakujących sposobów, dzięki którym zmniejszymy zanieczyszczenie powietrza w naszym domu [11 zdjęć]

Nadmierne podlewanie (podobnie jak woda wyciekająca z podstawki na podłogę lub parapet) powoduje rozwój...

zobacz galerię

Tak zanieczyszczony dom i powietrze w nim nie sprzyja zdrowiu.

5. Wykładzina

Jeśli posiadasz wykładzinę PVC albo zrobioną z winylu tapetę, miej się na baczności. Bardzo możliwe, że zostały one wyprodukowane z użyciem ftalanów. Związki te znajdziemy także w zasłonach kabin prysznicowych, ramach okien, sztucznej skórze.

6. Naczynia wielokrotnego użytku

Najczęściej wybieramy je, gdy udajemy się na piknik. Styropianowe kubeczki, talerzyki i miski są bardzo popularne. Niestety, mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zawierają styren, substancję o działaniu rakotwórczym. Zdecydowanie lepiej będzie zastąpić je naczyniami papierowymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.