Trwa ładowanie...

Przedmioty w domu, które mogą zwiększać ryzyko raka

 Ewa Rycerz
21.12.2018 10:49
Dym papierosowy zanieczyszcza powietrze w domu
Dym papierosowy zanieczyszcza powietrze w domu ((123rf) Dym papierosowy zanieczyszcza powietrze w domu)

Odżywiasz się zdrowo, wybierasz produkty ekologiczne, zrezygnowałeś z przetworzonej żywności. Wydaje ci się, że do minimum zmniejszyłeś już wpływ negatywnych cech środowiska na zdrowie. Niestety, szkodzi nam nie tylko nafaszerowana nawozami i konserwantami żywność. Wpływ na nasz organizm, a także na ryzyko onkologiczne ma także to, co masz domu. Jak to możliwe?

Meble, rury, ściany, dywany – prawdopodobnie wszystkie te przedmioty wykonane są w twoim domu ze sztucznych materiałów. W tym także tych, które mogą mieć działanie potencjalnie rakotwórcze. Co truje w domu?

1. Ubrania

Drewniane meble, garbowana skóra, elementy o srebnym kolorze, barwniki, pigmenty stosowane do produkcji ubrań. W każdym z tych produktów może znajdować się chrom. Pierwiastek wykazuje właściwości potencjalnie rakotwórcze. Jest łatwodostępny i obecny w wielu gałęziach gospodarki. Przeprowadzone w Danii badania wykazały, że stosowany był także do produkcji skórzanych butów.

2. Rury i przewody

Dom to nie tylko wyposażenie. Każdy budynek, aby był w pełni funkcjonalny, musi być wyposażony w elementy, których nie widać gołym okiem. Mowa np. o rurach i przewodach, o spoinach pomiędzy ścianami piwnicy i płyną fundamentową.

Zobacz film: "Jeden papieros dziennie zwiększa ryzyko chorób serca o 50 proc."

Radon to pierwiastek promieniotwóczy. Nie wpływa on bezpośrednio na nasze zdrowie, ale w połączeniu z aerozolami może wynikać do układu oddechowego i w przypadku przekroczenia dozwolonych stężeń, stanowić zagrożenie dla zdrowia, w tym zwiekszać ryzyko nowotworów.

3. Środki do czyszczenia

Formaldehyd to gaz i znany czynnik rakotwórczy. Mimo to powszechnie stosowany jest do produkcji płynów do czyszczenia, farb, pianek do izolacji.

Formaldehyd jest silnym alergenem. Już niewielki z nim kontakt może powodować czerwone plamy na skórze, trudności z oddychaniem, pieczenie w gardle, nosie, podrażnienie błon śluzowych.

4. Dywany

Kadm to jeden ze składników dymu tytoniowego. Jeśli nie palisz, ale udajesz się z wizytą do osoby, która to robi, weź pod uwagę, że kadm może znajdować się w całym domu tej osoby. To możliwe, ponieważ związki z dymu papierosowego osiadają na firankach, dywanach, tapicerce. Wywietrzenie i mycie może nie przynieść spodziewanego efektu.

11 zaskakujących sposobów, dzięki którym zmniejszymy zanieczyszczenie powietrza w naszym domu
11 zaskakujących sposobów, dzięki którym zmniejszymy zanieczyszczenie powietrza w naszym domu [11 zdjęć]

Nadmierne nawodnienie roślin, które prowadzi do wycieku wody na podłogę lub parapet, może sprzyjać rozwojowi

zobacz galerię

Tak zanieczyszczony dom i powietrze w nim nie sprzyja zdrowiu.

5. Wykładzina

Jeśli posiadasz wykładzinę PVC albo zrobioną z winylu tapetę, miej się na baczności. Bardzo możliwe, że zostały one wyprodukowane z użyciem ftalanów. Związki te znajdziemy także w zasłonach kabin prysznicowych, ramach okien, sztucznej skórze.

6. Naczynia wielokrotnego użytku

Najczęściej wybieramy je, gdy udajemy się na piknik. Styropianowe kubeczki, talerzyki i miski są bardzo popularne. Niestety, mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zawierają styren, substancję o działaniu rakotwórczym. Zdecydowanie lepiej będzie zastąpić je naczyniami papierowymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze