Trwa ładowanie...

Profesor Marian Zembala nowym Ministrem Zdrowia

Znany kardiochirurg, profesor Marian Zembala został nowym Ministrem Zdrowia. Profesor zastąpi na tym stanowisku Bartosza Arłukowicza. Zembala to znany specjalista – jest ceniony w środowisku medycznym i cieszy się autorytetem. Czy wybitny lekarz sprawdzi się na stanowisku ministra?

spis treści

1. Powołanie Zembali na Ministra Zdrowia

Dymisja Arłukowicza zmusiła premier Ewę Kopacz do szukania nowego kandydata na szefa Ministerstwa Zdrowia. Komentatorzy polityczni nie wiedzieli, czy Kopacz zdecyduje się na sprawnego menedżera, kandydata z partii czy fachowca popieranego przez polskie środowisko medyczne. Okazało się, że premier postawiła na Mariana Zembalę – wybitnego kardiochirurga, który cieszy się szacunkiem i ma na swoim koncie niezwykły dorobek.

Warto wiedzieć

Dowiedz się więcej o dymisji ministra Bartosza Arłukowicza.

Profesor Marian Zembala ma przed sobą trudne zadanie. Ministerstwo Zdrowia to jeden z najbardziej problematycznych resortów. W dodatku profesor będzie pełnił funkcję tylko przez kilka miesięcy, do jesiennych wyborów parlamentarnych. Część ekspertów twierdzi, że czas działa na niekorzyść Zembali, który może się okazać dobrym ministrem, jednak bez szans na wprowadzenie radykalnych zmian i ważnych reform w służbie zdrowia.

2. Kim jest Marian Zembala?

Nowy Minister Zdrowia urodził się w 1950 roku. Ukończył studia na Wydziale Lekarskim wrocławskiej Akademii Medycznej. Od 1985 roku pracował w Klinice Kardiochirurgii w Zabrzu, której kierownikiem był profesor Zbigniew Religa. Asystował mu podczas pierwszych przeszczepów serca w Polsce. Ten okres jego życia został pokazany w głośnym filmie „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Film poświęcony jest profesorowi Relidze, jednak można tam również przyjrzeć się sylwetkom innych lekarzy, w tym Mariana Zembali.

Zobacz film: "%C5%B9r%C3%B3d%C5%82o:%20youtube.com"

W 1993 roku objął stanowiska dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Placówka ta od wielu lat jest jedną z najlepszych klinik kardiochirurgicznych w naszym kraju. Prof. Marian Zembala przeprowadził w 1997 roku pierwszy w Polsce przeszczep płuca. Od wielu lat zajmuje się transplantologią serca i płuc. Jest również krajowym konsultantem z zakresu kardiochirurgii.

3. Wybitny lekarz dobrym ministrem?

Nie ma wątpliwości, że prof. Marian Zembala jest wybitnym specjalistą i znaną osobą w świecie medycyny. Eksperci mają jednak wątpliwości, czy kardiochirurg poradzi sobie z funkcją polityczną. Profesor nie ma w tej sferze dużego doświadczenia – w 2015 roku został radnym Sejmiku Województwa Śląskiego, startując z listy Platformy Obywatelskiej. Przed wyborami prezydenckimi poparł Bronisława Komorowskiego.

Nowy minister na pewno będzie porównywany ze Zbigniewem Religą. Zembala wielokrotnie mówił o tym, że szef resortu zdrowia musi się mierzyć z wieloma problemami, które czasem przerastają jego możliwości. W zeszłym roku Zembala uczestniczył w X Forum Rynku Zdrowia, na którym powiedział, że priorytetem Ministerstwa Zdrowia powinno być usprawnienie koszyka świadczeń gwarantowanych. Na razie nie wiadomo jeszcze, jaki program reform będzie chciał wprowadzić w życie nowy minister.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza