Trwa ładowanie...

Przez alergię żyje w ciągłym strachu o swoje życie. Lekarze nie mogą ustalić, co uczuła kobietę

Avatar placeholder
02.11.2021 18:13
Przez alergię żyje w ciągłym strachu swoje życie. Lekarze nie mogą ustalić, co uczuła kobietę
Przez alergię żyje w ciągłym strachu swoje życie. Lekarze nie mogą ustalić, co uczuła kobietę (Facebook)

Emma żyje w ciągłym strachu, bo wie, że w każdej chwili może mieć atak alergii, który może ją doprowadzić do szoku anafilaktycznego. Nie może przed tym się chronić, ponieważ lekarze wciąż nie wiedzą, co wywołuje tak gwałtowną reakcję. Na czy polega anafilaksja idiopatyczna?

spis treści

1. Atak alergii bez znanej przyczyny

Latem zeszłego roku Emmy Bennett, wchodząc do sklepu, skorzystała ze środka do dezynfekcji rąk. Nagle dłonie kobiety zaczęły puchnąć i bardzo swędzieć.

To nie był pierwszy raz, kiedy 42-letnia instruktorka fitness doznała nagłej reakcji alergicznej. Takie sytuacje zdarzają się co kilka miesięcy. Najgorsze jest to, że lekarze wciąż nie wiedzą, co wywołuje alergię.

Zobacz film: "Prof. Krzysztof Simon o rekacjach na szczepionkę osób, które miały wcześniej wstrząsy anafilaktyczne"
Emma żyje w ciągłym strachu
Emma żyje w ciągłym strachu (Facebook)

Emmy przeszła całą serię badań, ale jedyne, czego się dowiedziała to, że ma alergię idiopatyczną. Oznacza to, że reakcje alergiczne pojawiają się bez znanej przyczyny. W przypadku Emmy każdy atak alergii to zagrożenie dla życia.

2. Pojawia się trudność w oddychaniu, gwałtownie spada ciśnienie

Od 7 roku życia Emma doświadczała reakcji alergicznych bez wyraźnej przyczyny. W wieku 15 lat doznała wstrząsu anafilaktycznego. Wówczas lekarze również nie wykryli żadnej oczywistej przyczyny i uznali, że jest to anafilaksja idiopatyczna.

Jest to stan zagrażający życiu, prowadzący do trudności w oddychaniu, bólu brzucha oraz obrzęku ust i języka. Jednocześnie gwałtownie obniża się ciśnienie krwi, co może powodować utratę przytomności.

Cała rodzina jest przeszkolona, jak podawać adrenalinę
Cała rodzina jest przeszkolona, jak podawać adrenalinę (Facebook)

W takich sytuacjach pacjent musi natychmiast uzyskać pomoc lekarską.

"Anafilaksja idiopatyczna oznacza po prostu, że nie udało się zdefiniować przyczyny reakcji. Każda anafilaksja ma przyczynę, niezależnie od tego, czy jesteśmy w stanie ją rozpoznać, czy nie – wyjaśnia w rozmowie z "Dailly Mail" dr Shuaib Nasser, konsultant ds. astmy i chorób alergicznych w Cambridge University Hospitals. - Możliwe, że jest to przyczyna alergiczna, która nie została zidentyfikowana lub, że jest to przyczyna niealergiczna, taka jak określone interakcje hormonalne w organizmie" - dodaje.

Eksperci szacują, że nawet jedna czwarta wszystkich przypadków anafilaksji u dorosłych to anafilaksja idiopatyczna.

3. Nawet dzieci zostały przeszkolone, co robić, kiedy mama ma atak

Kiedy Emma miała 20 lat lekarze po raz pierwszy postawili diagnozę. Brała wtedy udział w kursie udzielania pierwszej pomocy.

"Po wykonaniu na manekinie resuscytacji krążeniowo-oddechowe, wpadłam w pełną anafilaksję i w ciągu kilku minut straciłam przytomność" – wspomina Emma.

Na szczęście kilka lat wcześniej lekarze dali jej automatyczny wstrzykiwacz adrenaliny. Ktoś z grupy szybko się zreflektował i podał Emmie zastrzyk. Trafiła na badania i lekarze doszli do wniosku, że Emma może być uczulona na lateks.

Kilka lat później okazało się, że Emma jest także uczulona na kiwi, ponieważ po zjedzeniu owoców doznała kolejnej reakcji anafilaktycznej. Później okazało się również, że ma również alergię na niektóre środki przeciwbólowe, zawierające morfinę i kodeinę.

Jednak dalej jest to tylko część wyzwalaczy, a Emma musi się mierzyć z ciągłym ryzykiem. Cała rodzina kobiety, łącznie z dwójką jej dzieci jest przeszkolona w podawaniu adrenaliny.

Zobacz także: Wstrząs anafilaktyczny nie jest przeciwwskazaniem do podania drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze