Rak jelit dawał trzy subtelne objawy. "Trwały od sześciu miesięcy"
Megan Horrocks była zdruzgotana, gdy dowiedziała się, że cierpi na tę samą chorobę, na którą zmarł jej ojciec. Kobieta długo nie odczuwała żadnych objawów, a te, które z czasem się pojawiły były na tyle subtelne, że nie skojarzyła ich ze stanem zagrażającym życiu.
1. Nie wiedziała, że tak manifestuje się rak
Megan dowiedziała się, że ma raka jelita w trzecim stopniu zaawansowania zaledwie tydzień po swoich 30. urodzinach. Kiedy zastanawiała się nad swoimi objawami, powiedziała, że nie skojarzyła ich żadną chorobą, a już na pewno nie onkologiczną, ale rzeczywiście miała trzy subtelne objawy raka jelit.
- Pomyślałam, że może nie toleruję glutenu. Byłam wzdęta i bolał mnie brzuch. Ale to było bardzo subtelne i trwało od sześciu miesięcy - mówiła 30-latka w rozmowie z portalem expressco.uk.
- Byłam też zmęczona, ale pomyślałam, że może to przez nadmiar pracy, bo był to okres, w którym pracowałam nawet 16 godzin dziennie, dlatego stale to odkładałam - sprecyzowała.
Po konsultacji lekarskiej, Megan otrzymała wyniki badań krwi, które wykazały, że wszystko jest w porządku. Jednak dalsze badania, które zlecił jej medyk, wykazały, że Megan chorowała na raka jelita grubego w trzecim stadium zaawansowania – tę samą chorobę, na którą zmarł jej ojciec.
- Straciłam tatę, gdy miałam 19 lat. Nigdy nie przypuszczałam, że mnie także dopadnie ta sama choroba - powiedziała.
Teraz Megan przechodzi rekonwalescencję. Wcześniej została skierowana na radioterapię i chemioterapię w Clatterbridge Cancer Center w Liverpoolu, które trwały łącznie siedem tygodni.
Szczęśliwie choroba zaczęła się cofać na tyle, że 30-latka uniknęła inwazyjnej operacji.
2. Jakie są objawy raka jelita grubego?
Rak jelita grubego często nie daje żadnych objawów na wczesnym etapie. Gdy jednak wystąpią, mogą obejmować:
- zmiany w rytmie wypróżnień,
- obecność krwi w stolcu,
- stałe dolegliwości takie jak bóle lub skurcze brzucha, gazy, uczucie pełności lub niemożność całkowitego opróżnienia jelit,
- utrata wagi bez wyraźnej przyczyny,
- ogólne uczucie osłabienia lub zmęczenia,
- źółtaczka (żółte zabarwienie skóry i oczu) - to jest rzadki objaw i zazwyczaj występuje, gdy rak jelita grubego rozprzestrzenił się na wątrobę.
Warto pamiętać, że wymienione objawy mogą wystąpić również w przypadku wielu innych schorzeń, które nie są związane z rakiem jelita grubego. Niemniej, jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek z tych objawów, powinieneś skonsultować się z lekarzem i wykonać kolonoskopię.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.