Rewolucja dla pacjentów i szpitali. Zmiany wchodzą w życie już 1 lutego
Zasady rozliczania szpitali za pobyt pacjentów zmieniają się od 1 lutego. Nowe zasady mają sprawić, że pobyt pacjenta na oddziale nie będzie "sztucznie" wydłużany. Ma się to przyczynić do zwiększenia skuteczności publicznej służby zdrowia. Przewiduje się, że dzięki podwyżce stawek za pierwsze dni hospitalizacji, pacjenci będą mogli liczyć na jeszcze szybsze otrzymanie specjalistycznej pomocy.
1. Więcej pieniędzy dla szpitali
NFZ będzie płacił więcej za pobyt w szpitalu. Dotąd szpital otrzymywał refundację 50 proc. kosztów pobytu pacjenta przez pierwsze trzy dni pobytu na oddziale. Teraz ma się to zmienić: 67 proc. refundacji pierwszego dnia, 83 proc. drugiego i 100 proc. trzeciego.
- Są to lepsze pieniądze, jest to wyższe finansowanie. Paradoks polega na tym, że to lekarz powinien oceniać jak długo pacjent powinien przebywać w szpitalu ze względu na jego schorzenie. Nie można w administracyjny sposób określać długości pobytu pacjentów w szpitalu. Za dużo jest biurokracji, za dużo jest administracji w medycynie, a to powoduje właśnie takie paradoksy, o których tu mówimy. One są naprawiane i to jest na pewno krok do przodu, malutki kroczek do przodu - mówił dyrektor szpitala powiatowego w Busku-Zdroju Grzegorz Lasak na antenie Polsat News.
To jednak nie wszystko - Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci też ok. 50 proc. pełnej stawki za hospitalizację i wypis w tym samym dniu.
2. Podzielona opinia dyrektorów szpitali
Warto zaznaczyć, że zwrot kosztów dla szpitala nie dotyczy samego "nocowania" i wyżywienia pacjenta. Rządowe pieniądze mają pokrywać zabiegi, które zostały wykonane w czasie pobytu na oddziale. Eksperci uważają, że zmiany są korzystne nie tylko dla pacjentów, ale i dla szpitali, gdyż zwiększą się dochody placówek.
Opinie dyrektorów szpitali na ten temat są jednak podzielone. Niektórzy uważają, że jest to zmiana w dobrym kierunku, inni zaś oskarżają rząd o pogłębianie kryzysu polskiej publicznej opieki medycznej. Ci drudzy zarzucają, że w ogóle zasada niepełnego finansowania pacjenta jest w każdym wypadku szkodliwa.
O tym, w jaki sposób nowe zasady rozliczania wpłyną na przepełnione oddziały i kondycję finansową publicznej służby zdrowia przekonamy się zapewne pod koniec lutego. A to właśnie wówczas wiceminister Waldemar Kraska prognozuje możliwy szczyt zachorowań na COVID-19.
Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.