Trwa ładowanie...

Rodzina Bruce’a Willisa publikuje oświadczenie. "Ulgą jest postawienie jasnej diagnozy"

 Karolina Rozmus
17.02.2023 09:34
Bruce Willis cierpi na jedną z form otępienia
Bruce Willis cierpi na jedną z form otępienia (Getty Images)

O problemach zdrowotnych Bruce’a Willisa rodzina aktora informowała już wcześniej. Teraz opublikowali oficjalne oświadczenie, po tym, jak w końcu poznali diagnozę choroby gwiazdora.

spis treści

1. Rodzina Willisa informuje o nieuleczalnej chorobie

Aktor zrezygnował z kariery zawodowej w 2022 roku, gdy zdiagnozowano u niego afazję. To utrata zdolności do rozumienia czy tworzenia wypowiedzi będąca skutkiem uszkodzenia struktur mózgowych.

O długo oczekiwanej diagnozie rodzina Willisa poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych. Pełne oświadczenie pojawiło się także na stronie organizacji FTD. To właśnie to schorzenie odpowiada za problemy zdrowotne aktora.

Rodzina Willisa chce zwrócić uwagę mediów na całym świecie na problem schorzenia, z którym zmaga się aktor
Rodzina Willisa chce zwrócić uwagę mediów na całym świecie na problem schorzenia, z którym zmaga się aktor (Instagram)
Zobacz film: "Wczesne objawy demencji. Jak je rozpoznać?"

Otępienie czołowo-skroniowe (ang. frontotemporal dementia, FTD) "to okrutna choroba, o której wielu z nas nigdy nie słyszało, a może dotknąć każdego. W przypadku osób poniżej 60. roku życia otępienie czołowo-skroniowe jest najczęstszą formą demencji, a ponieważ postawienie diagnozy może zająć wiele lat, choroba jest prawdopodobnie znacznie bardziej rozpowszechniona, niż nam się wydaje. Obecnie nie ma na nią lekarstwa, co, jak mamy nadzieję, zmieni się w nadchodzących latach" – czytamy w oświadczeniu, pod którym podpisały się córki 67-latka, a także była i obecna żona aktora.

Informują w nim, że odkąd wiosną 2022 roku zdiagnozowano u niego afazję, stan gwiazdora się pogorszył.

"Chociaż jest to bolesne, ulgą jest wreszcie postawienie jasnej diagnozy" – piszą bliscy Willisa.

2. Aktor cierpi na otępienie czołowo-skroniowe

Oświadczenie, jakie wystosowali, ma kluczowy cel – rodzina aktora chce zwiększać świadomość na temat tego zaburzenia.

"Bruce zawsze wierzył w moc swojego głosu w świecie, aby pomagać innym i podnosić świadomość ważnych kwestii, zarówno publicznie, jak i prywatnie. W głębi serca czujemy, że gdyby mógł, zareagowałby, zwracając globalną uwagę i jednocząc się z tymi, którzy również mają do czynienia z tą wyniszczającą chorobą i wiedzą, jak wpływa ona na wiele osób i ich rodziny" – tłumaczą.

Otępienie czołowo-skroniowe wywołuje zmiany zanikowe zlokalizowane w płatach czołowych oraz w przednich częściach płatach skroniowych mózgu. Ta forma choroby stanowi około osiem do dziesięciu proc. wszystkich rodzajów otępień.

Choroba rozwija się powoli i niezauważalnie. Na początku osoby nią dotknięte zaczynają mówić mniej wyraźnie, zapominają słów.

Z upływem czasu są coraz bardziej zauważalne. Chory bowiem:

  • jest niestabilny emocjonalnie i pobudzony,
  • zaczyna zapominać o naturalnych czynnościach jak higiena osobista, jedzenie czy picie,
  • mogą pojawić się zaburzenia ruchowe.

Uszkodzeń komórek mózgowych nie da się cofnąć, na chorobę nie ma też leku przyczynowego. Według szacunków średni czas przeżycia chorego z FTD wynosi około ośmiu lat.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze