Samoobrona dla dzieci

Sztuki walki są dobrym sposobem na zaszczepienie w dziecku pasji i na nauczenie go dyscypliny. Poza tym gwarantują skuteczną samoobronę w sytuacji zagrożenia. Jaki sport dla dziecka jest najbardziej odpowiedni? Karate, judo czy aikido? Wybór sztuki walki, której chce się uczyć maluch, zależny jest od jego decyzji i konsultacji z rodzicami. Nie wszystkie sporty walki są jednak bezpieczne. Samoobrona w wydaniu krav maga to raczej propozycja dla dorosłych. Dla najmłodszych natomiast odpowiednią i pomocną sztuką walki jest brazylijskie jiu-jitsu. Jakie korzyści daje samoobrona dla dzieci?

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Jaki sport dla dziecka?

Jeśli pragniesz zapisać dziecko na sporty walki, masz do wyboru szeroki wachlarz możliwości: karate, judo, aikido, kung-fu, capoeira, taekwondo itd. Sztuką walki, która gwarantuje rozwój fizyczny malca oraz skuteczną samoobronę, jest brazylijskie jiu-jitsu – powstałe na początku XX wieku w Brazylii na bazie jiu-jitsu japońskiego. Za twórców systemu uważa się członków rodziny Gracie. Rozpowszechnili oni brazylijskie jiu-jitsu dzięki spektakularnym walkom toczonym często z silniejszymi od siebie przeciwnikami. Samoobrona w wydaniu brazylijskiego jiu-jitsu jest wykorzystywana m.in. w walkach MMA.

Sztuki walki rozwijają spostrzegawczość, refleks, zwinność, szybkość, umiejętności przewidywania i właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia. Strategia walki brazylijskiego jiu-jitsu opiera się na sprowadzeniu rywala do parteru – im szybciej, tym lepiej. W tym celu należy przybrać odpowiednią pozycję, pozwalającą przejąć kontrolę nad konfrontacją. Skuteczna samoobrona jest możliwa nawet w przypadku walki z większym i fizycznie silniejszym przeciwnikiem.

Czemu służą sztuki walki dla dzieci?

Sztuki walki dla dzieci dają możliwość wszechstronnego rozwoju – zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

  • Rozwój społeczny – trening sztuk walki angażuje ćwiczących w aktywność społeczną, taką jak praca w zespole i współzawodnictwo. Rozwój społeczny wynika ze wspólnego wysiłku podczas treningu, emocji związanych z udziałem w zawodach czy kibicowaniem klubowym kolegom, a także z poznawania nowych dzieci i kształtowania zdrowych nawyków.
  • Rozwój emocjonalny – sztuki walki uczą zachowywania się w trudnych sytuacjach, w tym w sytuacjach stresujących oraz zagrażających życiu. Trening oraz zawody przynoszą satysfakcję z czynionych postępów i zwycięstw. Uczą także radzenia sobie z porażką, pokonywania trudności, wiary we własne możliwości i kształcą pewność siebie.
  • Rozwój intelektualny i duchowy – sztuki walki dla dzieci opierają się na zastosowaniu określonych technik i chwytów, aby samoobrona była efektywna i bezpieczna. Brazylijskie jiu-jitsu stwarza konieczność ciągłego myślenia, przewidywania kolejnych kroków rywala i natychmiastowej reakcja na każde jego posunięcie. Doskonaląc zaawansowane techniki walki, dziecko ćwiczy koncentrację i pamięć. Podstawą brazylijskiego jiu-jitsu są rzuty, obalenia, podcięcia i dźwignie.
  • Rozwój fizyczny – sztuki walki doskonale rozwijają koordynację ruchową i mają pozytywny wpływ na kondycję. Trening zawiera ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz ćwiczenia techniczne, oddziałujące na siłę fizyczną, szybkość, zwinność i wytrzymałość.

W czasie sparingów brazylijskiego jiu-jitsu nie używa się uderzeń, dlatego ta sztuka walki jest bezpieczna dla ćwiczących. Podobnie jak w judo, wyeliminowane zostały techniki, które w czasie treningów mogłyby stanowić zagrożenie i nieść ryzyko urazu.

Skuteczna samoobrona

W walce na zasadach brazylijskiego jiu-jitsu dąży się do dominacji poprzez zajęcie pozycji kontroli, np. dosiadu czy pozycji bocznej. Z takiej pozycji dość łatwo zastosować technikę kończącą i tym samym zmusić przeciwnika do poddania się. Brazylijskie jiu-jitsu jest świetnym systemem samoobrony dla młodych ludzi, którzy niekiedy na co dzień muszą stawiać czoła starszym lub silniejszym uczniom szkoły. W tej sztuce walki nie występują agresywne elementy – np. kopnięcia lub ciosy – dlatego też nie rodzi ona przemocy, ani nie prowadzi do bójek.

Poprzez zastosowanie brazylijskiego jiu-jitsu w samoobronie można pokonać przeciwnika, pokazując mu dominację i pewność siebie. Przed walką twarzą w twarz istnieje możliwość negocjacji. Dając przeciwnikowi szansę na honorowe poddanie się, można uniknąć konfliktów w przyszłości. Trenowanie sztuk walki może być dla dziecka także źródłem rozrywki i nauki. Pielęgnuje wytrwałość w dążeniu do stawianych sobie celów i umożliwia sprostanie wielu zagrożeniom. Daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, umożliwia zapoznanie wielu przyjaciół, a także odreagowanie stresu.

Komentarze (3)
~Aśka
~Aśka ponad rok temu

Krav maga nie dla dzieci? Przede wszystkim dla dzieci. Bo uczy jak ma się dziecko zachować w trudnych sytuacjach jak np. pożar, zgubienie się, czy różnych zagrożeń ze strony rówieśników lub dorosłych osób a także... psów. Uczy się udzielać pierwszej pomocy. Dzieci bardzo się zmieniają dzięki treningom krav maga. Stają się odważniejsze i pewniejsze siebie. Przykładem niech będzie chłopiec, który przed rozpoczęciem treningów zaatakowany przez kolegów biernie im się poddawał a już po paru miesiącach ćwiczeń potrafił się przed nimi obronić. Muszę się zgodzić z przedmówcami, że autorka tego tekstu nie zgłębiła tematu ;-)

Odpowiedz
~Rudy
~Rudy ponad rok temu

Niestety z mojego prawie 20-letniego doświadczenia w rozmaitych sztukach, sportach i systemach walki wnioskuję, że autor nie ma większego pojęcia o samoobronie i walce.
"Samoobrona w wydaniu brazylijskiego jiu-jitsu jest wykorzystywana m.in. w walkach MMA". Prawdą jest, że elementy bjj zostały zaadaptowane do formuły MMA, natomiast walki w klatkach zbyt odbiegają od tego co można nazwać samoobroną.
"W czasie sparingów brazylijskiego jiu-jitsu nie używa się uderzeń, dlatego ta sztuka walki jest bezpieczna dla ćwiczących". Prawdą jest, że w bjj nie uczy się uderzać, a więc również bronić przed uderzeniami i to jest aspekt czyniący z bjj system rywalizacji sportowej, a nie skuteczny system samoobrony, ponieważ jedną z pierwszych rzeczy jakich może chcieć zrobić tzw."zły" jest uderzyć pięścią w głowę.
"Jeśli pragniesz zapisać dziecko na sporty walki, masz do wyboru szeroki wachlarz możliwości: karate, judo, aikido, kung-fu, capoeira, taekwondo". Capoeira nie jest ani sportem, ani walką, ani tym bardziej sportem walki. Równie dobrze można nazwać pilates sportem walki:)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Sport dla dziecka
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Sport dla dziecka
Sport dla dziecka

Sztuki walki judo (WIDEO)

Sztuki walki judo (WIDEO) Odtwórz wideo

. Sztuki walki cieszą się dużą popularnością wśród dzieci. To nie tylko dobra zabawa dla najmłodszych, ale i kształtowanie charakteru, uporu w dążeniu (...) do celu oraz wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Zajęcia dla dzieci...

Sport dla dziecka

Boks dla dzieci

stwierdzenia są prawdziwe, czy boks to sport odpowiedni dla dzieci? Czy kilkuletnie maluchy warto uczyć boksu? Jaki sport dla dziecka? Pierwsze pytanie, które nasuwa się, to „Czy...

Sport dla dziecka

Pływanie dla niemowląt

Pływanie dla niemowląt

Pływanie dla niemowląt to doskonały sposób na wspomaganie rozwoju koordynacji ruchowej malucha, a także skuteczna metoda na zrelaksowanie się oraz dostarczenie ciekawej i zdrowej formy rozrywki. Każdy zdaje sobie sprawę, jak dobry wpływ ma woda na dorosłych,...

Sport dla dziecka

Judo dla dzieci

Judo to sport wal ki, który mogą trenować dzieci już od najmłodszych lat. Jest to sztuka walki, która poza samoobroną uczy szacunku do przeciwnika (...) niż na technikę kładzie nacisk na ćwiczenia ogólnorozwojowe. Judo...

Sport dla dziecka

Karate dla dzieci

Karate dla dzieci

Wschodnie sztuki walki takie jak karate to dobry pomysł na sport dla dzieci. Karate dla dzieci to nie tylko poprawa ich kondycji i koordynacji (...) to nie samoobrona i walka są najważniejsze w tym sporcie,...

Sport dla dziecka

Aikido dla dzieci

temu doskonalą swoje umiejętności. Poza tym aikido jest sportem, który zapewnia dzieciom dużo ruchu. Należy pamiętać, że mała aktywność fizyczna w życiu dziecka (...) Aikido dla dzieci...

Sport dla dziecka

Rower dla dziecka

Rower dla dziecka

Rowerek dla dziecka to niezwykle ważny zakup, który musi być przez rodziców poważnie przemyślany. Wybór najlepszego sprzętu powinien być dostosowany (...) do wieku, poziomu rozwoju i zdolności ruchowych. Nieodpowiedni rower dla dziecka...

Sport dla dziecka

Pływanie dla dzieci

Pływanie dla dzieci

Pływanie to jedna z najlepszych form aktywności fizycznej. Pływać mogą zarówno małe dzieci, jak i osoby starsze. Sport ten mogą nawet uprawiać osoby (...) jest szczególnie wskazane, gdyż sport ten pomaga...

Sport dla dziecka

Sztuki walki dla dzieci

Sport dla dzieci to nie tylko świetna zabawa. Uwrażliwienie dziecka na potrzebę kształtowania charakteru poprzez ćwiczenia fizyczne (...) jest jednym z podstawowych założeń w sportach...

Sport dla dziecka

Gry zespołowe dla dzieci

Gry zespołowe dla dzieci

, które będą zachętą do uprawiania sportów dla młodzieży - piłki nożnej, siatkówki czy koszykówki. Starszym dzieciom (mniej więcej od 5 roku życia (...) Integrowanie dzieci poprzez gry zespołowe jest...