Trwa ładowanie...

Serce twarde jak kość

Czy komórki mięśnia sercowego mogą kostnieć? To pytanie dla większości osób może  wydawać się  abstrakcyjne, nie mniej jednak, do tej pory to słabo poznane zjawisko zostaje wytłumaczone za pomocą badań. W normalnych warunkach, tkanki pozakostne nie kostnieją.

W pewnych wyjątkach, wraz z wiekiem, wskutek cukrzycy czy też choroby nerek, może zachodzić kalcyfikacja. To zjawisko mineralizacji obserwowane jest w naczyniach krwionośnych, nerkach i sercu.

Serce jest szczególnym narządem i zjawisko to może doprowadzić do zaburzenia przewodnictwa elektrycznego serca. Skutki mogą być poważne, oddziałując na każdy organ, a w zasadzie na obecną chwilę, nie dysponujemy odpowiednim leczeniem.

Według statystyk, kalcyfikacja jest jednym z częstszych powodów zaburzenia przewodnictwa serca. Mineralizacja jest obserwowana podczas wielu sytuacji, ale akurat ta patologia nigdy nie była bliżej analizowana - wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi.

Badacze z Eli and Edythe Broad Center of Regenerative Medicine and Stem Cell Research z Uniwersytetu California Los Angeles, postanowili wnikliwie spojrzeć na tę gałąź medycyny.

Mimo dużego rozwoju kardiologii, pewne choroby serca nadal pozostają tajemnicą
Mimo dużego rozwoju kardiologii, pewne choroby serca nadal pozostają tajemnicą (123RF)

Aby zrozumieć istotę kalcyfikacji tkanki sercowej, naukowcy postanowili obserwować fibroblasty używając genetycznej technologii znakowania i przeanalizowali jak doszło do przekształcenia się właśnie fibroblastów w osteoblasty. Kolejnym etapem była próba implantacji skostniałych tkanek do zdrowych, nie zmienionych.

Efekt? Zdrowe tkanki zaczęły kostnieć. Odkrycia Deb’a opublikowane w magazynie „Cell stem cel”, określają także, jakie tkanki mogą mieć zdolność do przejścia w inną strukturę. Kolejnym krokiem będzie określenie, jak powstrzymać ten efekt i czy jest możliwe jego odwrócenie.

Naukowcy postanowili sprawdzić wpływ molekuły ENPP1 na proces wapnienia. Jej nadeskpresja często występuje w konsekwencji uszkodzenia mięśnia sercowego. Według badań, odpowiednie zablokowanie ENPP1 przed urazem może zmniejszyć nawet o 50 procent proces kalcyfikacji.

Choroby serca (prezentacja edukacyjna)
Choroby serca (prezentacja edukacyjna) [16 zdjęć]

Jak pracuje serce? Serce, jak każdy inny mięsień, wymaga stałej dostawy krwi, tlenu i składników odżywczych...

zobacz galerię

Zastosowanie leku o nazwie Etydronian przyniosło 100 procentową skuteczność w prewencji wapnienia. Klasycznie, lek ten używany jest do leczenia choroby Pageta.  Zagadnienie to nie jest dokładnie poznane, a przedstawione badania dają nowe możliwości na przyszłość.

Jak dodaje Deb: „Teraz musimy zbadać, czy jest to wspólny mechanizm prowadzący do zwapnień w obrębie mięśnia sercowego”. Badacze już pracują nad wytworzeniem innych molekuł chroniących przed kalcyfikacją naczyń krwionośnych.

Wspomniane badania są z pogranicza biologii, biochemii i medycyny - dziedzin, które ściśle ze sobą współpracują. Pozostaje pytanie ile minie czasu, zanim eksperymentalne badania wejdą w fazę testów klinicznych i będzie można sprawdzić ich efekt działania bezpośrednio u ludzi.

Bez wątpienia zjawisko wapnienia tkanek w organizmie jest warte zainteresowania, a wprowadzenie odpowiedniego leczenia przyczyni się do stworzenia modelu terapeutycznego, który pozwoli ograniczyć ekspansję wielu chorób.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.