Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer

Skąd czerpać siłę w czasie choroby?

Avatar placeholder
23.07.2017 22:18
Skąd czerpać siłę w czasie choroby?
Skąd czerpać siłę w czasie choroby? (123RF.com)

1. Otoczenie chorego jako źródło motywacji w zmaganiach z chorobą

Dla pacjentów podczas leczenia onkologicznego ważne jest wsparcie ich bliskich. To oni stanowią oparcie w trudnych chwilach związanych z chorobą. Są powodem, dla którego chory podejmuje się leczenia z pozytywnym nastawieniem.

Ważne, by bliscy potrafili zachować pozytywny dystans do choroby i – choć to niezwykle trudne – starali się nie ulegać emocjom. Chłodna analiza i racjonalne argumenty potrafią wesprzeć pacjenta onkologicznego w sferze fizycznej, psychicznej i emocjonalnej, co jest mu potrzebne zarówno w czasie rozpoznawania choroby nowotworowej, jak i w trakcie leczenia. Szczególnie wtedy, kiedy mogą występować działania niepożądane, zaburzając choremu czasowo komfort życia i poczucie siły.

Ze strony przewodu pokarmowego najczęstsze skutki uboczne to m.in. nudności, wymioty, biegunki, zaparcia czy brak apetytu, które mogą powodować lub pogłębić niedożywienie – nieprawidłowy stan odżywienia chorego.

2. Zbilansowana dieta to odpowiednie wsparcie leczenia

Zobacz film: "Leki biologiczne na łuszczycę"

Specjaliści i wszelkie kampanie społeczne na temat żywienia medycznego zalecają stosowanie odpowiedniej diety już od pierwszych dni podjęcia terapii. Dlaczego? Otóż organizm osoby chorej na nowotwór ma inne potrzeby niż ten osoby zdrowej. Najczęściej wzrasta zapotrzebowanie na energię i białko, którego powinno się dostarczać ok. dwukrotnie więcej niż osobie zdrowej (o ile nie ma przeciwwskazań, np. niewydolności nerek i/lub wątroby).

Posiłki tradycyjne często mają wiele wartości odżywczych i są smaczne, jednak zwłaszcza w okresach związanych z terapią nie zawsze pokrywają zwiększone potrzeby kaloryczne pacjenta. Warto wtedy sięgnąć po specjalistyczne preparaty, których zbilansowany skład uzupełnia wartość dań spożywanych w domu lub w szpitalu. Można je pić między posiłkami lub stosować jako jeden ze składników przygotowywanych dań. Jest to ważne, gdyż chorzy z niedożywieniem, zwłaszcza znacznego stopnia, najczęściej gorzej tolerują terapię onkologiczną lub też trudniej jest utrzymać jej właściwy rytm.

3. Odrobina przyjemności

Podążając za starym przysłowiem „mała rzecz a cieszy”, osoba chora na nowotwór o powinna zapewniać sobie małe przyjemności. W zależności od ogólnej kondycji i upodobań – dla jednych będzie to np. wyjście na krótki lub dłuższy spacer, dla innych oglądanie interesujących programów bądź słuchanie muzyki, przejazd na wystawę, lekkie prace na działce bądź też wspólne, rodzinne przygotowywanie ulubionych potraw. Robienie tego, co chory lubi i potrafi zawsze daje przyjemność i wpływa pozytywnie na samopoczucie i komfortu daje szansę na nieskupianie się wyłącznie nad chorobą.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze