Trwa ładowanie...

Zdradza, że trzustka wysiada. Bardzo charakterystyczny znak

Avatar placeholder
19.03.2024 12:44
Czujesz ten posmak w ustach? Tak organizm alarmuje o rozwijającej sie cukrzycy
Czujesz ten posmak w ustach? Tak organizm alarmuje o rozwijającej sie cukrzycy (Getty Images)

Nie tylko dokładne pomiary poziomu glukozy we krwi za pomocą glukometru mogą wskazać na potencjalne problemy z cukrzycą. Istnieją inne symptomy, które sugerują, że nasza trzustka czy wątroba nie funkcjonują prawidłowo, a jednym z nich jest specyficzny zapach z ust.

spis treści

1. Nietypowy zapach z ust

Jednym z symptomów, które mogą wskazywać na problemy z trzustką, jest specyficzny smak w jamie ustnej oraz nietypowy zapach oddechu. Jeżeli nie spożywaliśmy żadnych owoców, a mimo to odczuwamy w ustach słodki, owocowy posmak, może to być sygnał ostrzegawczy o rozwijającej się cukrzycy.

Jednak sytuacja staje się znacznie bardziej niepokojąca, kiedy ten zapach zmienia się w odór przypominający ocet i rozpuszczalnik. To może świadczyć o tym, że nasz organizm próbuje sobie poradzić z kwasicą ketonową.

Zobacz film: "Czym jest insulina?"

Jest to stan, w którym nasza wątroba jest przeciążona i próbuje eliminować nadmiar ciał ketonowych. Powstają one, gdy organizm nie jest w stanie pozyskać energii z cukrów i zmuszony jest do "rozbijania" kwasów tłuszczowych.

Jeżeli zauważymy u siebie ten specyficzny zapach po raz pierwszy, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Kwasica ketonowa jest stanem, który stopniowo niszczy nasz organizm i wymaga natychmiastowego leczenia.

2. Objawy kwasicy ketonowej

Kwasica ketonowa to poważne schorzenie, które może objawiać się nie tylko nieprzyjemnym zapachem z ust. Jeżeli nie podejmiemy odpowiednich działań i nie podamy w porę insuliny, mogą pojawić się inne, znacznie poważniejsze symptomy. Należą do nich:

  • uczucie mdłości i wymioty,
  • narastające uczucie osłabienia,
  • zwiększona częstotliwość oddawania moczu,
  • ból w obszarze brzucha i klatki piersiowej,
  • uczucie senności,
  • śpiączka.

Cukrzyca to choroba, która prowadzi do zaburzeń w produkcji insuliny, hormonu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Przyczyny cukrzycy typu 1 nie są w pełni zrozumiane.

Uważa się, że predyspozycje genetyczne oraz infekcje wirusowe mogą wywołać specyficzny proces, w wyniku którego nasz organizm zaczyna niszczyć własne komórki, w tym przypadku tzw. wyspy Langerhansa. Są one odpowiedzialne za produkcję insuliny, która następnie trafia do krwiobiegu, kontrolując procesy transportowe glukozy do komórek.

Warto podkreślić, że niemożliwe jest całkowite uniknięcie ryzyka rozwoju cukrzycy typu 1. Jednak istnieją proste metody, które pozwalają na znaczące zredukowanie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2.

Należą do nich umiarkowane spożywanie alkoholu, kontrolowanie masy ciała oraz rezygnacja z spożywania wysoko przetworzonej żywności oraz produktów bogatych w cukry proste. Wprowadzenie tych trzech podstawowych zasad pozwoli na utrzymanie trzustki, a także całego organizmu w jak najlepszym zdrowiu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze