Trwa ładowanie...

Sprawdź, czy masz cechy osobowości psychopatycznej

Podobno każdy z nas co najmniej raz w życiu spotkał na swojej drodze psychopatę. Tak przynajmniej twierdzą socjolodzy, którzy przyglądają się statystykom. Być może niektórzy zawyżają te dane, bo jak się okazuje, osoby o psychopatycznej osobowości upodobały sobie konkretne zawody. Jeśli więc zastanawiasz się, czy twój szef, klient czy koleżanka z zespołu przejawiają pewne zaburzenia, przyjrzyj się poniższej liście. Niestety możesz odnaleźć na niej również siebie.

Zobacz film

Bardzo impulsywne zachowanie, trudności w rozumieniu, przeżywaniu i okazywaniu emocji oraz arogancki styl kontaktów międzyludzkich połączony z manipulacją, to trzy główne aspekty psychopatii. Eksperci poszli jednak dalej i stworzyli listę dziesięciu kryteriów, które są najbardziej charakterystyczne dla tego zaburzenia. Oto one:

  • łatwość wypowiadania się i duży urok osobisty;
  • zawyżona, nieadekwatna samoocena;
  • brak wyrzutów sumienia;
  • brak empatii;
  • manipulowanie i skłonność do kłamstw;
  • zaburzenia zachowania w dzieciństwie;
  • zaburzenia antyspołeczne w dorosłości;
  • impulsywność;
  • niska kontrola zachowania;
  • brak odpowiedzialności za swoje czyny.

Jak widać, pojedyncze z wyżej wymienionych cech, można znaleźć u wielu osób, co oczywiście nie czyni ich od razu psychopatami. Okazuje się także, że wymienione wyżej, pozorne wady, w odpowiednim środowisku można przekuć w zalety. Tak przynajmniej twierdzi Kevin Dutton, psycholog z Oksfordu, autor wielu książek o psychopatii.

Na podstawie wieloletnich badań, stworzył on spis zawodów, w których osoby z tym zaburzeniem najlepiej się odnajdują i które najczęściej wybierają. Trzeba jednak podkreślić, że ta zasada działa tylko w jedną stronę: psychopata świetnie sprawdzi się w danej profesji, nie oznacza to jednak, że osoby wykonujące ten zawód to w większości osoby z problemami psychicznymi.

CEO, dyrektor generalny

To raczej stanowisko, a nie zawód, wymaga jednak określonego zestawu cech. Dutton twierdzi, że psychopata może być świetnym kandydatem na dyrektora ze względu na chętne podejmowanie ryzyka i brak lęku. Brak empatii i wyrzutów sumienia również pomoże w dążeniu do osiągnięcia celu. Niestety duża impulsywność najczęściej ostatecznie gubi szefa-psychopatę. Często wchodzi on również w konflikt z prawem.

Prawnik

Na jego korzyść działa łatwość wypowiedzi i urok osobisty. W końcu w pewnym sensie powinien on zaczarować swoją widownię, czy będzie nią klient, sędzia, czy ława przysięgłych. Brak skrupułów i empatii pomaga również skupić się na suchych faktach, przepisach, obowiązkach czy dążeniu do celu.

Pracownik mediów/dziennikarz

Mowa tu o stereotypowej postaci dziennikarza, który nie cofnie się przed niczym, aby zdobyć ciekawy temat czy poklask publiczności. Naginanie faktów, preparowanie wydarzeń, manipulowanie emocjami innych ludzi to narzędzia jego pracy. Kieruje nim głównie zawyżona samoocena, a całość ułatwia brak odpowiedzialności za swoje działania.

Sprzedawca

Aby sprzedać swój produkt, nie będzie przebierał w środkach. Kłamanie, manipulowanie, spoufalanie się czy udawanie sympatii nie stanowi dla niego żadnego problemu. Warto zauważyć, że najlepsi sprzedawcy to nie zamknięci w sobie, smutni, nieśmiali introwertycy, ale osoby ujmujące swoim usposobieniem i przebojowe.

Chirurg

Jeden z pacjentów Duttona stwierdził, że „chirurdzy są seryjnymi mordercami, którzy przekuli swoje skłonności w pożyteczne działania”. Być może nie warto ufać słowom osoby, która sama przejawia psychopatyczne cechy, to jednak Dutton zauważył tu pewną prawidłowość. Psychopacie, który zostaje chirurgiem, pomaga brak emocji i skoncentrowanie na osiągnięciu celu, którym w tym przypadku jest operacja zakończona sukcesem.

Policjant

To kolejna profesja, w której osoba o psychopatycznym profilu osobowości będzie mogła odnaleźć swoje powołanie lub ukryć pewne skłonności. I nie mówimy tu o szlachetnym stróżu prawa, ale o kimś, komu praca w policji pozwala usprawiedliwić agresywne zachowanie, brutalność, a niekiedy nawet naginanie prawa.

Duchowny

Niezależnie od wyznania, „kariera” duchownego może pociągać osoby o psychopatycznej osobowości. Pozwala na skuteczne ukrywanie swoich pobudek, a także, dzięki dużemu zaufaniu publicznemu, wykorzystywanie władzy.

Szef kuchni

Samouwielbienie, bezwzględność i jednocześnie przewrażliwienie na swoim punkcie – tak szefów kuchni opisał Gordon Ramsay. Do tego kreatywność, pasja i skupienie, które pozwala przekształcać potrawy w małe dzieła sztuki – trzeba przyznać, że jest w tym jakaś perwersja.

Przedstawione zawody są chętnie wybierane przez osoby o skłonnościach psychopatycznych, jednak pewne charakterystyczne dla nich cechy przejawia wiele zdrowych, normalnie funkcjonujących osób. Naukowcy opracowali nawet specjalny test, który pomaga sprawdzić, czy problem dotyczy nas samych i w jakiej skali. Jeśli chcesz się przekonać, przeczytaj poniższą listę i przyznaj sobie punkty: zero, jeśli dana cecha w ogóle cię nie dotyczy, jeden, jeśli pojawia się czasami i dwa, gdy idealnie do ciebie pasuje.

Zaburzenia psychiczne czy możemy sobie poradzić sami
Zaburzenia psychiczne czy możemy sobie poradzić sami

Kiedy u jakiejś osoby pojawiają się zaburzenia psychiczne to problem ten nie tylko negatywnie wpływa...

zobacz galerię

Jako dziecko sprawiałeś problemy wychowawcze.

Masz duży urok osobisty i dar pięknego wysławiania się.

Jesteś egocentrykiem.

Masz przesadne poczucie własnej wartości.

Potrzebujesz mocnych wrażeń, szybko się nudzisz.

Kłamanie nie sprawia ci trudności.

Jesteś przebiegły, potrafisz i lubisz manipulować ludźmi.

Nie odczuwasz wyrzutów sumienia, nie masz poczucia winy w żadnej sytuacji.

Masz problem z odczuwaniem i rozpoznawaniem emocji.

Nie odczuwasz empatii.

Chętnie wykorzystujesz innych ludzi do osiągania własnych celów.

Nie potrafisz kontrolować swojego zachowania.

Lubisz ostry, a nawet agresywny seks.

Nie masz długofalowych, realistycznych planów.

Jesteś impulsywny.

Nie poczuwasz się do odpowiedzialności za swoje czyny.

Wolisz niezobowiązujące relacje od poważnego związku.

Masz skłonność do ryzykownych zachowań.

Zdarzyło ci się wejść w konflikt z prawem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.