Trwa ładowanie...

Sprawdź, czy masz zatkane żyły. Domowy test może ujawnić zakrzepicę

Avatar placeholder
28.02.2024 12:56
Sprawdź, czy masz zatkane żyły. Domowy test może ujawnić zakrzepice
Sprawdź, czy masz zatkane żyły. Domowy test może ujawnić zakrzepice (Getty Images)

Ten test nie wymaga specjalnego wyposażenia ani konkretnych zdolności i jest przeprowadzany przez lekarza w gabinecie, kiedy ten ma podejrzenia dotyczące niedrożności tętnic górnych kończyn. Przeznaczony jest dla wszystkich, którzy obawiają się miażdżycy lub zakrzepicy.

spis treści

1. Łatwy test. Diagnozuje zator tętnic

Chłodne i blade dłonie, uczucie mrowienia w czubkach palców? Te błahe symptomy mogą wskazywać na zaburzenia krążenia, w tym zapalenie tętnic, miażdżycę czy zakrzepicę.

Chociaż do postawienia diagnozy tych chorób konieczne są szczegółowe badania, to nieprawidłowy rezultat tzw. testu Allena może być powodem do przeprowadzenia szczegółowych badań. Test ten nie jest badaniem rutynowym, jednak może być przeprowadzany przez lekarza, gdy ten ma pewne obawy co do funkcjonowania układu krążenia. Niekiedy jest stosowany również przed procedurami, takimi jak wszczepienie by-passów lub innymi, które mogą spowodować uszkodzenie albo zablokowanie tętnic.

Zobacz film: "Jakie choroby może sugerować ból w klatce piersiowej?"

Test Allena polega na badaniu krążenia kapilarnego, czyli tego w kapilarach w palcach. Pozwala ocenić sprawność krążenia w górnych kończynach. Tymczasowe zablokowanie przepływu krwi przez lekarza do kończyny oraz jej ponowne pojawienie się w czasie za krótkim lub za długim jest istotnym sygnałem. Może to wskazywać, że przepływ krwi w tętnicach jest ograniczony, co dla eksperta jest sygnałem, aby skierować pacjenta na dalsze testy. Chodzi o USG Doppler oraz badanie angiograficzne z zastosowaniem kontrastu.

2. Jak przeprowadzić test Allena?

Test Allena wykonuje się w kilku prostych krokach:

  • pacjent siada przy biurku i opiera o jego blat grzbiet ręki zgiętej w łokciu pod kątem 45 stopni, podobnie jak podczas mierzenia ciśnienia tętniczego krwi,
  • lekarz prosi pacjenta o zaciskanie pięści na 30 sekund - tym czasie mięśnie opróżniają krew z naczyń włośniczkowych,
  • doktor uciska rękę pacjenta w taki sposób, aby zablokować przepływ krwi do dłoni z tętnicy promieniowej, która przebiega po stronie bocznej kciuka, oraz tętnicy łokciowej, znajdującej się po stronie przyśrodkowej małego palca,
  • badany prostuje palce - w tym momencie można zauważyć, że dłoń pozbawiona przepływu krwi staje się blada,
  • lekarz uwalnia ucisk i ocenia czas, po jakim palce odzyskują naturalny kolor.

Obserwować należy również czubki palców i kolor skóry pod płytką paznokciową. Jeśli kolor dłoni powraca do naturalnego w czasie nie dłuższym niż pięć sekund, wynik testu uznaje się za negatywny. Oznacza to brak problemów z krążeniem. Gdy palce pozostają bladawe lub sine po tej chwili, wynik testu jest pozytywny, a lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu dalszych badań diagnostycznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze