Najstarsza osoba, która przeżyła Holocaust. Po wojnie jej życie się odmieniło
Rose Girone ma 112 lat i jest uważana za najstarszą osobę ocalałą z Holocaustu. Mimo wieku i życiowych dramatów nadal trzyma formę i jak mówią jej bliscy - "gra Hitlerowi na nosie".
1. Najstarsza ocalała z Holocaustu skończyła 112 lat
Rose Girone jest Żydówką polskiego pochodzenia. Kobieta urodziła się w 1912 roku we wsi Janów, ale po II wojny światowej wyemigrowała razem z mężem do Stanów Zjednoczonych.
W Nowym Jorku mieszka do dzisiaj i jest uważana za najstarszą osobę, która przeżyła Holocaust.
Mimo życiowych dramatów, seniorka cieszy się długowiecznością i wciąż trzyma formę, mimo że ma pewne kłopoty ze zdrowiem. Niedawno świętowała 112. urodziny.
- Teraz trudno jej mówić, ale to całkiem świeża sprawa - mówi Reha Bennicasa, córka 112-latki cytowana przez NBC News.
Dodaje, że jej matka, która zawsze była silną kobietą, "nadal gra Hitlerowi na nosie".
2. Przetrwały głównie kobiety
Rose Girone nie miała łatwego życia. Najpierw ucieczka z hitlerowskich Niemiec i wojna, a potem emigracja do Stanów Zjednoczonych.
Kiedy była w ósmym miesiącu ciąży, w Niemczech doszło do pogromów ludności żydowskiej. Razem z mężem została zmuszona do ucieczki. Rodzina znalazła się aż w Szanghaju, ale tam też nie zaznała spokoju.
Po inwazji japońskiej, wraz z tysiącami innych uchodźców żydowskich trafili do getta. Mieszkali w trudnych warunkach, w przebudowanej łazience na klatce schodowej.
Dwa lata po zakończeniu wojny małżeństwo wyjechało do Stanów Zjednoczonych. Zamieszkali na Manhattanie, ale ich związek się rozpadł. Córka seniorki przyznaje, że jej ojciec nie odnalazł się w nowej rzeczywistości. Fakt, że musiał zaczynać od zera i dodatkowo uczyć się języka, były dla niego ogromnym obciążeniem.
Inaczej było z Rose, która świetnie wykorzystała umiejętność robienia na drutach, którą zdobyła jeszcze w szanghajskim getcie. Dzięki temu otworzyła własny biznes, który świetnie prosperował, a pod koniec lat 60. drugi raz wyszła za mąż.
- Jest silną kobietą i wspaniałą mamą, która zrobiła dla mnie wszystko - zaznacza córka 112-latki.
Jak podaje NBC, ponad 80 lat od wybuchu II wojny światowej wciąż żyje ok. 245 tys. osób, które przeżyły Holokaust. Są rozproszeni w 90 krajach świata. Większość to kobiety, a średnia wieku to 86 lat.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.