Trwa ładowanie...

Sukces olsztyńskich lekarzy podczas operacji usunięcia guza z rekonstrukcją twarzy

 Katarzyna Krupka
16.09.2015 16:10
Chirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie po raz pierwszy dokonali samodzielnej operacji usunięcia guza i rekonstrukcji twarzy
Chirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie po raz pierwszy dokonali samodzielnej operacji usunięcia guza i rekonstrukcji twarzy (Zdjęcie chirurgów / Shutterstock)

Operacja usunięcia guza z rekonstrukcją twarzy u osiemdziesięcioletniej pacjentki przebiegła bez powikłań. Ten ogromny sukces to zasługa olsztyńskich chirurgów.

1. Nowotwór z przerzutami

Pacjentka była w stanie bardzo poważnym. Kiedy trafiła do szpitala ze skierowaniem od lekarza onkologa, miała raka małżowiny usznej w stadium zaawansowanym oraz przerzuty do węzłów chłonnych ślinianki i szyi. Jedynym wyjściem była operacja polegająca na usunięciu całego guza i rekonstrukcji twarzy. Tkanki zostały pobrane z przedramienia pacjentki.

Operacje rekonstrukcji twarzy są już przeprowadzane na terenie całej Polski. Teraz do grona lekarzy posiadających doświadczenie w tej dziedzinie medycyny dołączyli również specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie – była to ich pierwsza, samodzielna operacja, do której przygotowali się pod opieką i czujnym okiem prof. Adama Maciejewskiego – to on jako pierwszy w Polsce dokonał przeszczepu twarzy.

2. Tkanki musiały się zadomowić w nowym miejscu

Operacja wycięcia guza z jednoczesnym przeszczepem tkanek pobranych z przedramienia trwała prawie dziesięć godzin. Zakończyła się bez jakichkolwiek powikłań – to kolejny sukces chirurgów z Olsztyna. Pacjentka jest zdrowa i chce jak najszybciej wrócić do domu, czuje się dobrze. Najtrudniejsze podczas radykalnej operacji, było takie przetransportowanie tkanek wraz z naczyniami krwionośnymi i wszczepienie ich w nowe miejsce, aby mogły tam rozpocząć nowe życie. Musiały pozostać w nienaruszonym stanie.

3. Polskie realia

Zobacz film: "Czego pacjenci powinni spodziewać się po operacji?"

– Jeżeli chodzi o raka małżowiny usznej, nawet jeśli w danym miejscu występują owrzodzenia, zainfekowania czy wycieki treści ropnej, to nie ma żadnych przeciwwskazań, aby małżowinę uszną usunąć. To zabieg kosmetyczny. Zawsze takie miejsce można zasłonić włosami. Gorzej, jeśli pacjent nosi okulary, wówczas jej górna część, chrząstka, potrzebna jest do ich przytrzymania, a nie zawsze można ją zachować. Jesli chodzi o transplantologię i chirurgię plastyczną w Polsce, to osobny temat. Bardzo się cieszę, że kolegom z Olsztyna udało się przeprowadzić operację i przeszczepić płat wraz z naczyniami. Polska transplantologia jest na bardzo wysokim poziomie zważywszy na ośrodek w Gliwicach – Klinikę Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej, ale jest to unikalne miejsce – komentuje onkolog, dr n. med. Grzegorz Luboiński.

– Problem chirurgii plastycznej w Polsce jest bardzo trudnym tematem. Niełatwo w naszym kraju zdobyć specjalizację z chirurgii plastycznej, ponieważ zabiegi nie są refundowane przez NFZ. Ci, którzy się tym zajmują, są w tym bardzo dobrzy, ale najczęściej zdobywali doświadczenie i odbywali praktykę na zachodzie Europy – dodaje specjalista.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze